30 Haziran 2017 18:14

Denizli Cam’da 3 yıllık sözleşme imzalandı

Denizli Cam Sanayi’de patronla Çimse-İş Sendikası arasında 3 yıllık sözleşme imzalandı.

Paylaş

Burak YILMAZ
Denizli

Denizli Cam Sanayi’de imzalanan yeni sözleşme ile Şişecam işçileri, ilk 2 yıl enflasyon oranında, 3. yıl ise enflasyona ek yüzde 2 zam alacak.

Çimse-İş ile Denizli Cam patronu arasında yapılan sözleşme görüşmelerinde Çimse-İş’in ilk yıl için yüzde 17, 2. yıl için enflasyona ek yüzde 2 zam önerisine karşılık patron ilk yıl için yüzde 8.5, 2. yıl içinse enflasyon oranında zam önermişti. Yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine fabrikaya grev kararı asılmıştı. Patronla Çimse-İş arasında yapılan son görüşmede 3 yıllık sözleşmeye imza atıldı. Sözleşmeye göre Denizli Cam Sanayi’ne bağlı Şişecam işçileri, ilk 2 yıl enflasyon oranında, 3. yıl ise enflasyona ek yüzde 2 zam alacak.

2 yıllık sözleşmenin 3 yıla çıkarılmasına tepki gösteren işçiler, “Sözleşmenin 3 yıla uzatılması bizim elimizi kolumuzu bağlıyor” dedi.

‘BAŞKA FABRİKALARIN YARISI KADAR ZAM ALABİLDİK’

Başka cam fabrikaların zam oranlarına bakıldığında aldıkları zammın düşük olduğundan yakınan bir işçi, “Kristal-İş’e bağlı fabrikalar 400 liranın üzerinde zam alırken biz 200 lira civarında zam alabildik. Başka fabrikalarda imzalanan sözleşmelere bakınca da durumdan memnun değiliz” şeklinde konuştu. 

Bu süreçte sendikanın kendilerini yeterince bilgilendirmediğini belirten işçi, “Biz vardiya çıkışlarında, gruplar halinde sendikaya görüşmeye gidiyoruz ama sendika işçileri bilgilendirmek için bir broşür bile dağıtmadı” dedi. TİS görüşmelerinde sendikanın yüzde 17’lik zam önerisini düşük bulduğunu ifade eden işçi, “Daha yüksek bir rakamla sözleşme masasına oturulsaydı, Şişecam işçileri için daha iyi sonuç alınabilirdi” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’la görüştü

SONRAKİ HABER

Buca'da tek adam rejimine karşı ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa