30 Haziran 2017 17:01

Uygur ve Akın Amerikan Film Akademisi üyeliğine davet edildi

Amerikan Film Akademisi, bu yıl Fatih Akın ve Harika Uygur'u akademi üyeliğine davet etti.

Paylaş

Oscar Ödülleri ile bilinen ve bünyesinde dünya sinemacılarını barındıran Amerikan Film Akademisi, Türkiye’den cast direktörlüğü yapan Harika Uygur’u ve yönetmen Fatih Akın’ı akademi üyeliğine davet etti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan ve Gökhan Tiryaki’nin de üye olduğu Amerikan Film Akademisi, bu yıl Uygur’la birlikte Fatih Akın, Guy Ritchie, Brillante Mendoza, Kim Ki-duk, Russo Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra, Naomie Harris, Monica Belluci, Kristen Stewart, Franco Nero gibi farklı kuşaklardan oyuncuları da davet etti.

HARİKA UYGUR

Üç Maymun, Mustang, Nokta, Sarmaşık, Araf gibi uluslararası alanda da başarı göstermiş pek çok yerli yapımın cast direktörlüğünü yapan Harika Uygur, G.O.R.A., Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Uzun Hikaye, Silsile, Tatlı Biber Diyarım gibi yapımlarda da oyuncu seçimi görevini üstlendi.

FATİH AKIN

Fatih Akın 2004 yılında Duvara Karşı Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazandı. 2007’de Yaşamın Kıyısında’nda ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Akın, son olarak 2014’de Douglas Sirk Ödülü kazanmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antep KESK: OHAL ve KHK'lere karşı adalet istiyoruz

SONRAKİ HABER

Cağaloğlu Müdürü Necati Yener, çıkartılan yakalama kararının ardından ifade verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...