30 Haziran 2017 16:24

‘İstismar şüphelisi yeniden personel şefi oldu’

Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde hastanede zihinsel engelliye cinsel istismarda bulunulması iddiasına ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Paylaş

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Bileşenleri, Diyarbakır Tabip Odası, Mezopotamya Psikologları Diyarbakır İnisiyatifi, Zihinsel Engelliler Derneği, Ergani Devlet Hastanesi’nde çalışan B. E ile E.K’un hastane çalışanı zihinsel engelliye cinsel istismarda bulunmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi İlçe Kaymakamlığının OHAL’i gerekçe göstererek hastane önünde açıklama yapılmasına izin vermemesi kısa süreli bir gerginliğe neden oldu. Açıklamaya katılanların duruma tepki göstermesi üzerine yaşanan  kısa süreli gerginliğin ardından açıklama hastane önünde yapıldı.

‘AKP İSTİSMARA ZEMİN HAZIRLIYOR’

Açıklamayı yapan SES Ergani Şube Eş başkanı Roza Bilir, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana sosyal ve eğitim politikaları çerçevesinde desteklediği vakıflar ile kadını ve çocuğu ayrımcı bir zihniyetle cinsel şiddete, tecavüze zemin hazırlayarak, suç işlediğini ifade etti.

‘İSTİSMAR SANIĞI TEKRAR PERSONEL ŞEFİ OLDU’

İktidarın istismara ilişkin etkin bir soruşturma yürütmediğini belirten Bilir,  “İstismarcıları cesaretlendirildiğini Şakran Cezaevi, Derik, Batman ve birçok yerde gördük. Türkiye’de her gün yeni bir istismar vakası ile uyanıyoruz. İstismarın açığa çıkmasıyla birlikte B.E’nin suçunu itiraf ettikten sonra tutuklandı, ancak E.K serbest bırakıldı.E.K’nin daha önce de hastanede cinsel istismar ile suçlanmıştı buna rağmen E.K ile ilgili bir işlem başlatılmadığı gibi soruşturmaya tabi tutulmayarak tekrar personel şefi olarak görevlendirildi ”diye konuştu.

‘OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Bilir,  “Toplum nezdinde özelikle devlet kurumlarında taciz ve tecavüz vakalarının olması devlet kurumlarına olan güveni zedelemektedir. Taciz ve tecavüz suçu işleyenler cezasız kaldığı takdirde bu ve buna benzer olaylar daha çok yaşanacaktır. Ayrıca faillerin istismarı ve hastane yönetiminin ihmali bulunmaktadır. Suçlular bir an önce cezalandırılmalı. Bu konuda hastane yönetimini Sağlık Bakanlığını ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz. Olayın takipçisi olacağız ”dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Roma sütunlarını ev önüne yerleştiren Aydemir konuştu

SONRAKİ HABER

Lüksemburg, toplu taşımayı ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...