Açığa alınan akademisyenler: Barış talebi sorumluluğumuzdur

9 Eylül Üniversitesi'nde açığa alınan akademisyenlerden Ayşen Uysal: Hakikatin dillendiricisi olacağımıza sizlerin önünde bir kez daha söz veriyoruz.

30 Haziran 2017 14:46
Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden uzaklaştırılan akademisyenler, diktatörlüğün olduğu ortamlarda barış, adalet ve özgürlük taleplerini savunmanın akademisyenler için görev olduğunu vurguladı.

Barış İçin Akademisyenler Girişi'minin hazırladığı “Bu Suça Ortak Olmayacağız” metnine imza attıkları için yürütülen soruşturma kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 10'u Eğitim Sen ve 3'ü de SES üyesi imzacı akademisyenlerin rektörlük kararı ile görevden uzaklaştırılmısı protesto edilmeye devam edildi.

Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi ve  SES İzmir Şubesi tarafından Alsancak'taki DEÜ Rektörlük binası önünde yapılan basın açıklamasında kararların geri çekilerek akademisyenlerin görevine dönmesi ve Rektör Adnan Kasman'ın istifa etmesi istendi.

“Akademi Biat Etmedi Etmeyecek” ve “Barıştı Sözümüz Vazgeçmeyeceğiz” pankartlarının açıldığı eylemde “Karanlığa Teslim Olmayacağız”, “Barış Elçileri Onurumuzdur”, “Barış Bilim Özgürlük” ve “İş Ekmek Adalet” sloganları atıldı. Açıklamaya, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin temsilcileri ile görevinden uzaklaştırılan akademisyenlerin öğrencileri de katıldı.

İlk olarak konuşan açığa alınan akademisyenler arasında yer alan Prof. Dr. Ayşen Uysal, diktatörlüğün ve baskının söz konusu olması durumunda barış, adalet ve özgürlük taleplerinin aydınlar için sorumluluk olduğunu ifade etti. Bu sorumluluğu üstlendiklerini dile getiren Uysal "Başımızın tacı yaptık. Her türlü bedeli ödemeyi de göze aldık. Bu baskı ve zulüm ortamında üniversitelerin rektörleri koltuklarını korumak için gönüllü kulluk ediyor, biat ediyor, bu suça ortak oluyor ve bizzat kıyıcılığa soyunuyor! Bizler bugün bize yapılanı asla unutmayacağız ve hep hatırlayacağız" dedi.

'REKTÖRLER GEÇİCİ ASIL OLAN BİLİMDİR'

Rektörlerin gelip geçici olduğunun da altını çizen Uysal şunları söyledi: “Asıl olan bilimdir, insanlıktır, adalettir, adaletsizlikler karşısında sessiz kalmamaktır! Üniversiteler Hepçoşkun’lara kalmadı, İbiş’lere, Çamsarı’lara, Kasman’lara da kalmaz! Saltanatlar çöker, zulüm biter. O zulmü bitirmenin de, barışı inşa etmenin de ancak bizim mücadelemizle mümkün olacağını biliyoruz ve bunun gereğini yapacağımıza, hakikatin dillendiricisi olacağımıza sizlerin önünde bir kez daha söz veriyoruz. Biatla bir yerlere gelmedik, şüphesiz ki bundan sonra da üniversitelerde kalmayı biat ederek sürdürmeyeceğiz. Sorumluluk almaktan kaçınarak yapmadıklarımızdan dolayı suçluluk duymaktansa, yaptıklarımızdan dolayı bedel öderiz. Akademi biat etmez.”

'ADALET VE BARIŞ TALEBİ YENİDEN FİLİZ VERİYOR'

Ortak basın metnini okuyan Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Başkanı Ulaş Yasa, barış imzacısı akademisyenler için adalet aradıklarını  belirterek, “Bugünün Türkiye’si siyasî iktidarın OHAL ve KHK rejimi ile hukuku, özgürlükleri ve demokrasiyi ayaklar altına aldığı bir süreçten geçmektedir. Bir yandan da adalet, özgürlük, demokrasi ve barış talebi bu topraklarda yeniden filiz vermektedir. Biz bugün burada olağanüstü rejim rektörünün haksız, vicdansız bir uygulamasını protesto ederken aynı zamanda karanlığa ışık tutanların safında yeni bir sayfa da açıyoruz. Adalet gibi bir olgunun arayışının da, barış taleplerinin de ne kadar zor bir iş olduğunun farkındayız. Ama biz bu yola baş koyduk. Yeter ki analar ağlamasın artık" dedi.

'GERİ DÖNENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

“1 yıldır soruşturma selametini tehdit etmeyenler şimdi mi tehlike arz etmektedirler?” sorusunu soran Yasa şunları söyledi “Bugün buradan tekrar tekrar söylüyoruz: Bizler tarafız! Barış imzacısı hocalarımızdan tarafız, Barıştan tarafız, özgür bilimden, eşitlikten, adaletten tarafız! Mücadelemiz tüm dostlarımız işlerine geri dönene kadar, ülkemizin her yerine barış gelinceye kadar, üniversitelerimiz özgürlüklerine kavuşuncaya kadar devam edecektir. Hepimize başarılar dilerim. Bunlar daha başlangıç. Yolumuz açık ve aydınlık olsun".

HDP: ÜNİVERSİTELERDEKİ KIYIMA SON VERİLSİN

HDP, Dokuz Eylül Üniversitesinde barış imzacısı 12 akademisyenin açığa alınmasına tepki gösterdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitelerde kıyıma son verilsin” çağrısı yapıldı. Akademisyenlerin hakikati söyledikleri ve barış talep ettikleri için uzaklaştırıldığını vurgulayan Temelli, “Bu öğretim üyeleri toplumun bilim ve eğitim hakkını korumak ve bilim insanı kimliklerinin ötesinde hak ve adalet mücadelelerinde de üstlerine düşen sorumluluğu almak konusunda cesaretle hareket etmişlerdir. Emekten, doğadan, halkların barış taleplerinden ödün vermeden çalışmalarını sürdüren bu öğretim üyelerine yönelik saldırılar toplumun tümüne yönelik saldırılardır.

Halklarımızın barış, özgürlük ve demokrasi talepleri bugünkü iktidarın gözünde suç kabul ediliyor. Yargı ve üniversite rektörleri OHAL düzeninin bürokratları olarak akademisyenlere, öğretim üyelerine ve tüm kamu emekçilerine karşı her türlü hak ve hukuk ihlalini iktidarın talimatları doğrultusunda yapmaktadırlar. Tüm hak ve hukuk mücadelelerinde olduğu gibi öğretim üyelerinin de yanında yer aldığımızı iktidara ve yandaşı bürokratlara bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Musa Anter davasının tek tutuklu sanığı tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Antalya'da tarihi su sarnıçları çöplüğe döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...