30 Haziran 2017 13:56

EMEP: Afrin’e operasyon, ülkeyi savaş batağına sürüklemektir

EMEP Genel Başkanı Gürkan: Afrin’e operasyon girişimlerine derhal son verilmelidir. Barışı ve demokrasiyi geliştirmekten başka bir çıkar yol yok.

Paylaş

EMEP Genel Başkanı Gürkan: Afrin’e operasyon girişimlerine derhal son verilmelidir. Barışı ve demokrasiyi geliştirmekten başka bir çıkar yol yoktur.

“Ülke güvenliği” gerekçesiyle Afrin’e operasyona hazırlanan AKP iktidarının, “ülkeyi sonuçları kestirilemez bir bölgesel savaşın içine doğru sürüklediği”ne dikkat çeken Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Ülkenin güvenliği ve huzuru için bölgede barışı ve ülke içinde demokrasiyi geliştirmekten başka bir çıkar yol yoktur” dedi.

‘ÖLEN 71 ASKERİ HATIRLAYIN’ UYARISI

EMEP Genel Başkanı Gürkan, yayınladığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta “İkinci Fırat Kalkanı Operasyonu” yapacaklarını söylediğini hatırlatarak Afrin’e operasyonun ise, 71 askerin yaşamını yitirdiği Fırat Kalkanı’ndan daha ağır sonuçlar doğuracağına dikkat çekti. Gürkan, “Çünkü Fırat Kalkanı her ne kadar Kürt kantonlarının birleşmesini engellemek amacıyla yapılmış olsa da askeri olarak bütün dünyanın insanlık için tehdit olarak görüp karşısında birleştiği IŞİD’e karşı gerçekleştirilmişti. Oysa Afrin’e operasyon, Türkiye’yi bugüne kadar IŞİD’e karşı en büyük mücadeleyi veren Suriye Kürtleri ile doğrudan çatışmaların içine çekecektir. Dolayısıyla Suriye Kürtlerine savaş açmak, her şeyden önce Suriye savaşının ülke içine taşınmasına yol açarak halklar arasında düşmanlık tohumları ekecektir. Bunun da ötesinde bu operasyon Suriye savaşının içindeki bütün güçlerin ya sessiz kaldığı ya da onayladığı Fırat Kalkanı Operasyonu’ndan farklı olarak ülkeyi sadece Kürtlerle değil, Suriye savaşının içindeki büyük güçlerle de çatışmalara açık hale getirecektir” dedi.

‘ÜLKE GÜVENLİĞİNİN YOLU BARIŞTIR, DEMOKRASİDİR’

“Bugün her milliyetten işçi-emekçilerin ve halklarımızın ihtiyacı, ülkenin yeni savaş maceralarına sürüklenmesi değildir” diyen Gürkan, bu politika ile ne ülke güvenliğinin ne de halkların barış ve huzur içinde yaşaması sağlanamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Ülke güvenliğini sağlamanın yolu; her fırsatta ‘Türkiye için tehdit olmadıklarını’ söyleyen ve bütün tahriklere rağmen Türkiye ile çatışmalara girmekten kaçınan Suriye Kürtlerine savaş açmak değil, halkların kendi geleceklerini belirlemeleri hakkına saygı temelinde bütün ülke ve halklarla barış içinde yaşamaktır. Ülkede huzuru sağlamanın yolu da Kürt sorununda savaş ve kışkırtma politikalarından değil, barışçıl demokratik çözümün yolunu açmaktan, demokrasi ve adaleti sağlamaktan geçmektedir.”

Ülkeyi bölgesel savaşın batağına sürükleyecek Afrin’e operasyon girişimlerine derhal son verilmelidir. Ülkenin güvenliği ve huzuru için bölgede barışı ve ülke içinde demokrasiyi geliştirmekten başka bir çıkar yol yoktur. Bunun için işçi sınıfı ve her milliyetten halk güçleri kendi geleceklerine sahip çıkmalı; demokratik, barış içinde insanca yaşayacakları bir ülke için savaş politikalarına ‘dur’ demelidir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Akar: Tünel ve köprülerde zarar büyük

SONRAKİ HABER

Kömür ocağında göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa