Limanda iş cinayetinde ölen işçinin arkadaşları önlem istedi

İzmir Limanı'nda iş cinayetine kurban giden Fırat Göktuna'nın arkadaşları, can güvenliği için önlem alınmasını istedi.

30 Haziran 2017 13:48
Paylaş

İzmir Limanı'nda, geçen 19 Haziran'da vinç üzerindeki konteynerin kopan kilidinin başına düşmesi sonucu iş cinayetine kurban giden 25 yaşındaki Fırat Göktuna'ın mesai arkadaşları, limandaki eksikliklerin giderilmesini ve can güvenliği konusunda önlemlerin arttırılmasını istedi.

BABA: BAŞKA FIRAT'LAR ÖLMESİN

İzmir Limanı D Kapısı içesinde 19 Haziran'da meydana gelen olayda, özel bir gümrük müşavirliği ve danışmanlık şirketinde çalışan Fırat Göktuna, limanda yük elleçleme sahasında bulunduğu sırada, bir vincin taşıdığı konteynerin kilidinden koparak başına düşmesi sonucu öldü. Fırat Göktuna'nın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürerken, talihsiz gencin çalışma arkadaşları ve babası Mehmet Göktuna İzmir Limanı girişinde bir araya gelerek yaşanan kazada ihmallerin olduğu öne sürdü ve eylem yaptı. Acılı baba oğlunun ölümünün ardından konunun mahkeme sürecinde olduğunu ve suçluların ceza alması gerektiğini söyledi. Baba Göktuna, "Oğlumu yitirdim, başka Fırat'lar ölmesin. Limandaki ihmaller giderilsin" dedi.

‘ÖNLEM ALINMIYOR’

Fırat Göktuna gibi gümrük müşavirliği şirketinde işçi olarak çalışan Metin Çelik şöyle dedi: "Kazanın yaşandığı gün vinç tamiri yapılıyordu. Herhangi bir önlem alınmadı. Fırat'ın bulunduğu yer yasaklı bölge değil, hepimizin her dakika çalıştığımız yerdi. Fırat'ın başına demir parçası düştükten sonra önlem alınıyor gibi güvenlik şeridi çekildi. Fırat arabasıyla oradaydı. Arabası şeridin üzerinden mi atladı? Liman içerisinde birçok noktada kazaların olabileceği yerler var. Ancak önlem alınmıyor. Bayramın ikinci günü yine aynı yerde demir parçası düştü. Birine isabet etse ölebilirdi. Allah'tan çalışan kimse yoktu o alanda. Yetkililerden insanca çalışma şartları istiyoruz. Bize bu kartları valilik veriyor. Biz bu kartlarla limana giriş çıkış yapıyoruz. Yasaklı bölge diye bir durum söz konusu değil. Çalışma şartları düzeltilsin. Binlerce konteynerin arasında bir tane konteyner arıyorum. Her an kazayla karşı karşıya kalıyoruz" 

‘BURALAR YASAKLI BÖLGE DEĞİL’

İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Taşkın Dalay ise "Burası devlet limanıdır. Biz müşavirler olarak limana konteynerlari kontrol edip şirketlere aracılık ediyoruz. Normalde dünya limanlarındaki liman işletmelerindeki işler liman kapısında yapılır. Ülkemizde ise müşavirler içeri giriyor. Buralar yasaklı bölge değil. Konteynırların işlemleri için arkadaşlarımız o bölgeye girmek zorunda. Bununla ilgili önlem alınmasını istedik. Biz işlerin kapıda yapılmasını istiyoruz. Keşke bu can kaybı yaşanmasıydı. Önlemlerin alınması için birilerinin ölmesini beklememeyiz" dedi.

Eylemin ardından kazada yaşamını yitiren Fırat Göktuna için lokma dağıtıldı. (İzmir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş, haziranda gazetecilere dönük ihlalleri açıkladı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...