30 Haziran 2017 04:54

Sus yoksa jandarmaya hemen aldırırım!

Yakup Umur, belediye otobüsünde tanık olduğu ilginç tartışmayı Evrensel'e yazdı.

Paylaş

Yakup UMUR
Balıkesir

İnsanlar her yerde kendi aralarında tartışıyor. Ancak bazen iş polis ve jandarmaya seni aldırırım derecesine kadar varıyor. Bir belediye otobüsünde ilginç bir tartışma yaşadım. 

İki yaşlı emekli kendi aralarında sohbet ediyor. Birisi diğerine soruyor “Kaç lira emekli maaşı alıyorsun?” Diğeri cevap veriyor “1600 lira.” “Peki geçinebiliyor musun?” diyor öbürü. Yanıt “Eh işte bir Köroğlu bir Ayvaz idare ediyoruz, buna da şükür” oluyor. Diğeri “Ben de o kadar alıyorum ama yetmiyor. Çocuklarım olmazsa aç kalacağız. Bu hükümet  bizi mahvetti halk yine de bunlara oy veriyor” dedi. Diğeri sesini yükselterek cevap verdi “Kime verelim? Var mı başkası?” Diğeri cevap veriyor bu kez “Biz istesek daha iyisini buluruz, dinimizi kullanarak bizi yıllardır kandıranlardan kurtuluruz, darbecileri kendileri getirdi kandırıldık dediler, ama kendileri 15 senedir bizi kandırıyor.” 

Arka sıradan biri bağırdı bu kez: “Yeter artık beğenmiyorsan çek git Amerika’da, Hollanda da yaşa. Sizin gibilerine bu ülkede yer yok, siz vatan hainisiniz. Sus yoksa jandarmaya hemen aldırırım.”  Bu tehdide kızan bir başkası hemen müdahale etti: “Sen kimsin? Esas vatan haini sensin! Bu ülkede halkı birbirine düşman ettiniz, bölücü dediniz, terör dediniz ülkeyi böldünüz terör estirerek insanları biri birine düşman ettiniz. Sizden hesap soracağız.” Tam o anda orta sıralarda ayakta duran 18-20 yaşlarında bir genç fırlayarak arkaya geldi ve “jandarmaya hemen aldırırım” diye tehdit edene “Hadi et ara jandarmayı. Korkmuyoruz ne senden ne de senin jandarmadan, polisinden, iktidarından hadi ara buradayım” deyince adam sesini çıkarmadı. Bir başkası genci sakinleştirdi ve “Şu anda adam gibi bir gazeteci olsa da bu durumu çarpıtmadan olduğu gibi yazsa biz korkmuyoruz bu ülke sahipsiz değil, bu ülkede faşizm başarılı olamayacak, tek adam diktatörlüğüne asla müsaade etmeyeceğiz, yeter ki demokrasiden yana olanlar ülkesini gerçekten sevenler birlikte mücadele etsinler” diyerek tartışmaya noktayı koydu. 

Bu demektir ki halk rahat değil. Bu güçleri birleştirmek devrimcilerin , işçilerin ve halktan yana olan tüm siyasilerin görevidir. Yoksa çok kötü bir gidişat var.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 maddede sıcaktan korunma yolları

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...