Doğan’ın dostları: Barışı getirmediğimiz için özür diliyoruz

Doğan’ın dostları: Barışı getirmediğimiz için özür diliyoruz

DEP Eski milletvekili Orhan Doğan’ın ölümünün 10’nuncu yıl dönümü vesilesi mezarı başında anıldı. 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 24 Haziran 2007 tarihinde düzenlenen Ehmedê Xanî Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nde konuşma yaptığı esnada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Demokrasi Partisi (DEP) eski milletvekili Orhan Doğan’ın ölümünün 10’nuncu yıl dönümü vesilesi Cizre Asri Mezarlığında bulunan mezarı başında anıldı. Akşam saatlerinde düzenlenen anmaya HDP grup Başkanvekili Pervin Buldan, DEP Eski milletvekili Selim Sadak, Türkiye Barış Vakfı yöneticisi Hakan Tahmaz, Ayşe Semiha Baban, Gülten Kaya, Feryal Oney, Eren Keskin, Cizre Eski belediye başkanı Aydın Budak, görevden alınan Cizre Belediye Eşbaskani Kadir Kunur, TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, HDP Şırnak ve Cizre ilçe yöneticileri, Doğan’ın ailesi ile yani sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Anma da konuşan Türkiye Barış Vakfı yöneticisi Hakan Tahmaz, Orhan Doğan'in değerlerinin en çok ihtiyaç duyduğu Cizre de olduklarını belirterek, Doğan'in kıymetli dostlarının ve mücadele arkadaşlarının bugün yanibasinda olduğunu kaydetti. Doğan'in en son Doğubeyazıtta yaptığı konuşmayi hatırlatan Tahmaz, Doğan'in mirasını devr aldıklarını ifade etti. Barışı hala getiremedikleri özür Doğan'dan özür dinlediklerini kaydeden Tahmaz, başaramadiklarinin geleceklerini ipotek altına aldigini vurguladı. 

Daha sonra misafirler adına konuşan Ayşe Semiha Baban da Yaşar Kemal'in Orhan Doğan için yazdığı, "Orhan Doğan’ın  başka insandı. Beni şaşırmışti. Bu çağda böyle bir insan beklemiyordum. Kendisinden söz etmiyor. Sevdiği ve saydığı insanlardan söz ediyor. Orhan Doğan Türkiye'yi çok iyi tanıyordu. Büyük bir avukatti. Avukat dışında geniş bir kültüre sahipti. Kürt kimliği ile meclise katılan bir vekildi. Onun meclis konuşmaları tarihe geçecek gibiydi. Mahkeme savunmaları da öyledir. Bu sözlerime itiraz edecek insanlar olacak varsın öyle olsun" cümleleri okudu. 

Anma okunan dualardan sonra Doğan'in evinde verilen mevlit ile sona erdi. (Şırnak/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Haziran 2017 20:40
www.evrensel.net
ETİKETLER Orhan Doğan