29 Haziran 2017 20:18

Adalet Nöbeti'nde tutuklu seçilmişlere özgürlük istendi

CHP'nin Adalet Yürüyüşü bitene kadar sürecek olan İzmir'deki Adalet Nöbeti'nde tutuklu  seçilmişler için özgürlük istendi.

Paylaş

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması üzerine başlayan adalet talebi çoğalarak devam ediyor. İzmir'de de emek ve demokrasi güçlerinin başlatmış olduğu Adalet Nöbetleri'nin ilki başladı. Her gün farklı bir kesimin yaşamış olduğu adaletsizliklerin ele alınacağı Adalet Nöbetleri'nin ilk günkü konusu da tutuklu bulunan seçilmişlerdi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri'ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önündeki Adalet Nöbetine bir süre tutuklu kalan Hakkari HDP Milletvekili Nihat Akdoğan da katılırken, nöbette sık sık 'Direne Direne Kazanacağız', 'Faşizme Karşı Omuz Omuza', 'Barış Adalet Ögürlük' ve 'Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam' sloganları atıldı.

İlk olarak konuşan HDP Milletvekili Nihat Akdoğan, ilk olarak Dokuz Eylül'de dün açığa alınan barış imzacısı akademisyenlere değinerek "Ülkede barışın egemen kılınmasını büyük katkıları olan insanlarımızın bugün canlari gibi sevdikleri kurumlarindan uzaklaştırılmasını kabul etmiyoruz. Artık analar ağlamasın ülke barış ülkesi olsun. Hitler faşizmi döneminde yasanmayan seyler yasadik. Biat kulturunun egemen olmasini istiyorlar. Demokrasi ve barış isteyenlere bedel ödetiyorlar. Barış ve özgürlük asla kimseye kaybettirmez. Bugün sadece kazananlar silah tüccarlarıdır. Demokrasiyi isterken de sadece kendimiz için farklı düşünen herkes için de istemeliyiz" dedi.

'TÜM TUTUKLU SEÇİLMİŞLERİN YANINDAYIZ'

Daha sonra ortak basın metnini okuyan Melih Yalçın vekilinden belediye başkanına halk iradesinin temsilcisi olan seçilmişlere yönelik topyekûn bir saldırı olduğunu belirterek şunları söyledi " Dokunulmazlıklar herkes için kaldırılmış görünse de AKP, adalet anlayışına yakışır biçimde dokunulmazlık silahını sadece muhalif vekiller için kullanmakta, işledikleri suçlar ayyuka çıkan vekillere yönelik hiçbir uygulama yapılmamaktadır. Bizler, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak iktidarın saldırısı altındaki tüm seçilmişlerle dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, AKP’nin muhalefeti tutuklama ve baskılarla sindirme çabalarına karşı mücadelenin ülkemizdeki demokrasi mücadelesinin önemli bir ayağı olduğunu hatırlatıyoruz. Tüm yurttaşlarımızı nöbetlere katılarak adalet talebini yükseltmeye, mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz".

ADALET YÜRÜYÜŞÜ BİTENE KADAR SÜRECEK

Adalet Nöbetlerinde 30 Haziran’da ihraç edilen kamu emekçileri, 2 Temmuz’da Aleviler, 3 Temmuz’da gazeteciler, 4 Temmuz’da LGBTİ’ler, 5 Temmuz’da yaşam savunucuları, 6 Temmuz’da kadınlar ve 7 Temmuz’da da direnişteki ve grevdeki işçiler yaşadıkları adaletsizlikleri anlatacak. CHP’nin yürüyüşü bitireceği 9 Temmuz günü de kitlesel bir şekilde Maltepe’ye gidilmesi planlanıyor. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erzurum'da iş cinayeti: Direkten düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Doğan’ın dostları: Barışı getirmediğimiz için özür diliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...