29 Haziran 2017 14:29

Başbakan Yardımcılarından Afrin'e saldırı mesajı

Afrin'e operasyon iddiaları güçlenirken Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Numan Kurtulmuş'tan hedef gösteren açıklamalar geldi.

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin(Efrin) kantonunda "terörist unsurlar" olduğunu öne sürerek bölgenin stabil hale gelmesi için Efrin kantonunun "temizlenmesi" gerektiğini söyledi. Bir başka Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da "Bu örgütün Afrin bölgesinden Türkiye'ye doğru açtığı her türlü taciz ateşleri angajman kuralları çerçevesinde misli ile karşılık bulacaktır" dedi.

Kurtulmuş ve Kaynak'ın sözleri Suriye savaşı boyunca çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan, PYD yönetiminde çatışmaların uzağında kalmayı başaran Afrin'e yönelik saldırı hazırlıklarının bir parçası olarak değerlendiriiyor. 

KAYNAK: BÖLGENİN STABİL OLMASI İÇİN AFRİN TEMİZLENMELİ

DHA'nın haberine göre Kahramanmaraş'a gelen Veysi Kaynak, 'Fırat Kalkanı' harekatı kapsamında IŞİD'den alınan el Bab'a dair yaptığı açıklamada Gaziantep ve Kilis Vali Yardımcılarının her bir yerleşim bölgesinin insani ve sivil faaliyetlerin koordinasyonu noktasında çalıştığını söyleyerek "Fakat oraların mülki idare amiri gibi değil. Orada her birinde yerel meclisler var, o yerel meclisler güçlendirildi, bu yerel meclisler söz sahibi. Bu yerel meclislerle beraber yapılacak işleri koordine ediyor. Dolayısıyla biz hiçbir şeyi hiçbir yere dayatmıyoruz. El Bab'ın en yüksek hakim tepesi Akil Tepe'de bir jandarma üssü inşa ediyoruz AFAD olarak. Üssümüz tamamlanmak üzere. Dolayısıyla El Bab'ın da güvenliğini yine kendi jandarma ve polisleriyle sağlamak ve inşa ettiğimiz üs vasıtasıyla da bölgenin, El Bab'ın genel güvenliğini sağlamak durumundayız" dedi.

Kaynak, bölgenin stabil hale gelmesi için çalıştıklarını öne sürerek  "Ancak bölgenin stabil hale gelmesi, benim şahsi fikrim Afrin bölgesinin teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekir. Türkiye'nin gerek Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla gerek Milli İstihbarat Teşkilatımız vasıtasıyla muhataplarıyla bu husustaki çalışmalarımız sürüyor. Çünkü Astana'da yapılan görüşmelerde Türkiye'nin bu güvenli bölge fikri böylece hayata geçirilecek. İdlib bölgesinin güvenliğini de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sağlaması, o çatışmasızlığın da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından idame edilmesi beklentisi var. Bütün bunlar için Afrin bölgesinin hem Türkiye'nin sınır güvenliği bakımından Kilis ve Hatay sınırımızdalar. Hem bölgenin güvenliği bakımından Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekecek. Yoksa kimse ne Azez'in güvenliğini garanti edebilir, ne Mare'nin güvenliğini garanti edebilir, ne El Bab'ın güvenliğini garanti edebilir ne de İdlib'in güvenliği garanti edebilir. Türkiye'nin bu husustaki çalışmaları da sürmektedir."

KURTULMUŞ: MİSLİYLE KARŞILIK VERECEĞİZ

Adıyaman'da konuşan Numan Kurtulmuş ise savaşın başladığı günden bu yana Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu öne sürdü.

Kurtulmuş, "Terör örgütleriyle uluslararası camia mücadele ederken DEAŞ'ı orada belli yerlerden çıkarırken onun yerine başka terör örgütlerini getirmenin hiçbir şekilde Suriye'nin geleceğine faydası yoktur. Suriye de barışın sağlanmasında en ufak katkı sağlamayacaktır. Bunu başından bu yana ifade ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş YPG hassasiyetlerinin ABD tarafından dikkate alınması gerektiğini söyleyerek "Bugün kendileri de artık YPG PYD seçeneğinin kendileri için stratejik bir adım olmadığını elleri mahkum olarak böyle bir tavır içerisinde olduklarını söylüyorlar. Ancak bizim için YPG, PYD, PKK'dan farklı bir oluşum değildir. Onlara verilen her türlü askeri ve silah desteğini hatta siyasi desteğin doğrudan doğruya PKK'ya verilmiş bir destek olduğunu söylüyorduk. Bu yolun ABD bakımından da sürdürülebilir bir yol olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. NATO'daki ittifakımız bölgedeki terör örgütlerine karşı stratejik ittifaktır. Bunların hepsi göz önüne alındığında Türkiye'nin YPG ve PYD konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Bunu bir kez daha çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Bu örgütün Afrin bölgesinden Türkiye ye doğru açtığı her türlü taciz ateşleri angajman kuralları çerçevesinde misli ile karşılık bulacaktır" şeklinde konuştu.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnşaatı başlayan santrallere lisans verilmeyecek

SONRAKİ HABER

Cağaloğlu Müdürü Necati Yener, çıkartılan yakalama kararının ardından ifade verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...