Silivri

Silivri'de 'KCK' duruşması başladı

Silivri'de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Temmuz'dan itibaren görülmeye başlayan İstanbul "KCK Ana Davası"nın ilk duruşması 7'nci oturumu ile devam ediyor.Aralarında BDP İstanbul eski İl Başkanı Mustafa Avcı, avukat Gönül Erdem, BDP PM Üyesi Hasan Özgüneş, Özgür Gündem gazetesi editör&u

Aralarında BDP İstanbul eski İl Başkanı Mustafa Avcı, avukat Gönül Erdem, BDP PM Üyesi Hasan Özgüneş, Özgür Gündem gazetesi editörü Kazım Şeker, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, akademisyen Ayşe Berktay, yayıncı Ragıp Zarakolu, BDP PM üyeleri, il ve ilçe örgütü yönetici ve üyeleri, öğrencilerin bulunduğu 140'ı tutuklu 205 Kürt siyasetçinin yargılandığı dava başladı.

Duruşma salonuna girişte askerlerin avukatların üzerine aramak istemesi nedeniyle avukatlar ve askerler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Duruşmada 139 tutuklu, 6 tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu. BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali'nin katıldığı duruşmaya Irak Dünya Mahkemesi'nden katılımcılar da dava kapsamından tutuklu olarak yargılanan ve mahkemelerinde barış çalışmaları yürüten üyeleri Ayşe Berktay ile dayanışmak amacıyla izleyici olarak katıldı. İspanya'dan Palona Valverde, Belçika'dan Patrich Deboosere, İngiltere Russel Barış Vakfı'ndan Tony Simason ve Yard. Doç. Dr. Ayça Çubukçu da Berktay'a destek amacıyla duruşmaya katıldı.

Dün açık görüş olması nedeniyle duruşma görülmezken, bugün iddianame 326. sayfasından itibaren okunmaya başlandı. Öğlen arasına kadar iddianamenin okunmasına devam edilecek.

Öğleden sonra talepler alınmaya başlanacak. Yarın öğlene kadar talepler alınmaya devam edecek. Ardından mahkeme heyeti talepleri değerlendirerek ara karar verdikten sonra ilk duruşmayı bitirecek. (İSTANBUL)

www.evrensel.net