29 Haziran 2017 11:32

Sürücülerin yarısı, direksiyon başında telefon kullanıyor

13 ülkede yapılan araştırmaya göre, sürücülerin trafikteyken sosyal medyada en çok gezdiği ve paylaşım yaptığı Avrupa ülkesi Türkiye.

Paylaş

Türkiye dahil 13 ülkede gerçekleştirilen “Direksiyon Başında Telefon Kullanımı” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, Türkiye'de her 2 sürücüden 1'inin araç kullanırken telefonla konuştuğunu ve bu oranın küresel ortalamanın üstünde olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’nin, ayrıca trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan Avrupa ülkesi olduğu ortaya çıktı. İngiltere, direksiyon başında telefon kullanma konusunda en saygılı ülke çıkarken en olumsuz sonuçlara sahip iki ülke ise, ABD ve Çin oldu.

Aviva, “direksiyon başında telefon ve internet kullanımının trafik üzerindeki etkisini” ortaya koymak amacıyla, Ipsos MORI işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, İrlanda, Polonya, Çin, Hindistan, Singapur ve Endonezya’nın yer aldığı araştırma, 17 Mart ve 1 Mayıs 2017 tarihleri arasında, kentsel nüfusu temsil eden gruplar üzerinde yapıldı. Araştırmaya göre, trafik kurallarına en saygılı ülke İngiltere.

Araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde direksiyon başında hands-free kit yardımı olmadan telefonla konuşmak yasak. Her beş İngiliz sürücüden sadece biri, hands-free kit yardımı olmadan direksiyon başında telefon kullanıyor. İngiltere bu konuda en iyi sonuca sahip olmasına rağmen çok daha katı cezaları uygulamaya koydu. Bu konuda en olumsuz sonuçlara sahip iki ülke ise, ABD ve Çin… Araştırmada, direksiyon başındayken mesaj yazmak ve sosyal medyada dolaşıp paylaşım yapmak konuları da irdelendi.

TÜRKİYE'DE 3 SÜRÜCÜDEN 1'İ ARAÇ KULLANIRKEN SOSYAL MEDYADA DOLAŞIYOR

Yapılan araştırmada Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında, İtalya’dan (yüzde 59) sonra, Polonya (yüzde 53) ile birlikte en çok “direksiyon başında telefonla konuşan” ülke çıktı. Araştırmada en yüksek orana yüzde 76 ile Çin sahip olsa da, Türkiye yüzde 53 ile küresel ortalamanın üzerinde yer alıyor.

Araç kullanırken telefonla konuşmanın yanı sıra; “direksiyondayken mesaj yazmak” ve “sosyal medyada dolaşıp, paylaşım yapmak” konularının da sorgulandığı araştırmada bu konudaki en dikkat çekici noktalardan biri, Türkiye’nin yüzde 34 ile, İtalya’dan sonra (yüzde 41) “araç kullanırken en çok mesaj yazan” Avrupa ülkesi olması. Küresel olarak bakıldığında ise, Endonezya yüzde 53 ile bu alanda en yüksek orana sahip; Türkiye, ABD ile 5. sırayı paylaşıyor. Bu konuda “trafik kurallarına en sadık ülke” ise, yüzde 13 oranıyla İngiltere.

Araştırmaya göre, Türkiye yüzde 22 ile “trafikte en çok sosyal medyada gezinen ve paylaşım yapan” Avrupa ülkesi konumunda. Avrupa’da, Türkiye’nin hemen ardından yüzde 17 ile İtalya gelirken, küresel ortalama baz alındığında, Türkiye bu oranla ortalamanın üzerinde yer alıyor. Yüzde 41 ile Hindistan trafikte en çok sosyal medyada gezinen ülke olurken İngiltere yüzde 7 ile yine en az orana sahip ülke konumunda. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nur Tatar Askari: Hedefim olimpiyatlarda altın madalya

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...