29 Haziran 2017 10:23

Sıcak hava rekoru 1993'te 48.8 ile Mardin'de kırıldı

Hava sıcaklığı normalin 6-8 derece üstünde seyrederken Türkiye'deki hava sıcaklığı rekorunun gölgede 48.8 olarak Mardin'de kaydedildiği bildirildi.

Paylaş

Oktay ENSARİ

Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla Türkiye'de hava sıcaklığı mevsim normallerinin 6-8 derece üstünde seyrediyor. Türkiye'de kaydedilen en yüksek hava sıcaklığının ise 1993 yılında Mardin Kocatepe Mevkii'nde gölgede 48.8 olarak kaydedildiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün dün kaydettiği en yüksek sıcaklık Şırnak'ın Silopi ilçesinde gölgede 44.4 derece oldu. Türkiye'de çöl sıcaklarından en çok etkilenen yer Bölge illeri oldu. Şırnak'ın Cizre ilçesinde hava sıcaklığı gölgede 44.1, Mardin Dargeçit'te 43.6, Diyarbakır Bismil'de 42.9, Batman Hasankeyf'te ise, 42.8 olarak oldu.

SICAKLIK REKORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ‘Türkiye ve Dünya'da Kaydedilen En Düşük ve En Yüksek Değerler’ başlıklı uzun yılları içeren araştırmasına göre, gölgede ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 1993 yılında Mardin’in Kocatepe Mevkii'nde 48.8 derece oldu. Dünyada kaydedilen en yüksek sıcaklık 13 Temmuz 1913’te  ABD'nin California eyaleti Death Valley bölgesinde 56.7 derece olarak ölçümlendi. Yine meteorolojik verilere göre Türkiye’de en yüksek yıllık ortalama sıcaklık 21.3 derece ile  Hatay İskenderun’da 1962 yılında kaydedildi.

SICAKLIK GÜNEŞTE DEĞİL GÖLGEDE CİVALI TERMOMETRE İLE ÖLÇÜLMELİ

Meteoroloji uzmanları, hava sıcaklığı ölçümünün gölgede ve yerden 2 metre yukarda,civalı termometre kullanılarak gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle dedi: "Açık hava veya güneşte demir ve başka elektronik meteryallerle yapılan ve gösterilen ölçümler doğru rakamları vermez ve yanıltıcı olur. Demir ve benzeri metaryaller civalı termometre  gibi değildir,  güneşte aşırı ısındıkları için farklı sonuçlar verir. Örneğin, açık havada ve güneşte bırakılmış park halindeki bir otomobilin sıcaklık göstergesi  ile hareket halindeki aracın sıcaklık göstergesi bile farklı sonuçlar gösterir." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aslanlar, kaplanlar sıcaktan kaçacak yer arıyor

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...