Arçelik’te yemek boykotu

Arçelik’te yemek boykotu

Yaklaşan 2012-2014 dönemi metal sözleşmesi öncesi Arçelik’in Eskişehir fabrikasında sular ısınmaya başladı. Maaş farkları, kayar vardiya düzenine geçilmesi ve iyileştirme zammı konularında işverene ve sendikaları Türk Metal Sendikasına tepki gösteren işçiler,  8-10 Temmuz tarihlerinde yemekhane boykotu yaptı.25

25 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında planlı senelik izinleri kullandırılan işçiler işe dönüşlerinde kötü bir sürprizle karşılaştı. İzin döneminde 400’e yakın işçi işe alınmış. Ancak işe yeni alınan işçilerin saat ücretleri fabrikada bir yılını dolduran işçilerin saat ücretlerinin üzerinde. Bu duruma tepki gösteren işçiler iyileştirme zammı bekledikleri bir dönemde böyle bir durumla karşılaştıklarını, sendikanın da sorunun toplusözleşmede giderileceği yanıtını verdiğini belirtiyor. Ancak işçiler bu açıklamalara güvenmiyor. Güvensizliklerini kayar vardiya sistemine geçmek istemedikleri ve bunu sendikalarına ilettikleri halde sendikanın bunu kabul etmesiyle açıklıyorlar. Planlı senelik izinlerin ardından üretime başladıkları gün kayar vardiya düzenine geçildiğini, bundan sonra pazar günleri de üretime tam kapasite devam edileceğinin kendilerine duyurulduğunu söyleyen işçiler, bundan sonra hafta tatillerinin hafta içinde kullandırılacağını, bu durumu kabul etmediklerini belirtiyor.

10 YILIN EN İYİ SÖZLEŞMESİ OLACAK

Grup sözleşmesine az bir zaman kala bu dayatmalarla karşılaşan Arçelik işçileri, bu sendikal anlayışla Türk Metal’in olumlu bir sözleşmeye imza atmasını beklemiyor.

Tepki olarak da yemek yememe eylem gerçekleştiren işçiler, yemek yemeleri konusunda bazı sendika temsilcileri tarafından baskı gördüklerini ve yemek yemeyenlerin tespit edileceği biçiminde tehdit edildiklerini aktardı.

İşçiler Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısının fabrikaya gelip kayar vardiya düzeninin iptal edileceği ve 2012 sözleşme döneminde son 10 yılın en iyi sözleşmesinin yapılacağı sözünü vermesinin ardından eylemlerine son verdi. (Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net