İsveç’te yaşayan Süryanilerden arazi gasbına tepki

İsveç’te yaşayan Süryanilerden arazi gasbına tepki

Mardin'de Süryanilere ait arazilerin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesine tepkiler sürüyor.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Mardin'de Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır ve mezarlığın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi yurt dışında yaşayan Süryanilerin de tepkisi çekti. Süryani Soykırım Araştırmaları Merkezi (Seyfo Center) Başkanı Sabri Atman, kararı ‘gasp’ olarak niteledi. 

Evrensel'e konuşan ve bugün AKP hükümetinin sürdürdüğü politikanın aslında geçmişten gelen bir devlet politikasının devamı olduğunu vurgulayan Atman, Süryani, Ermeni ve diğer azınlık halkların topraklarının gasbedilmesinin yeni olmadığına dikkat çekti. Son gasbın da “bütün ilerici, demokrat çevrelere yönelik katmerli bir baskı uygulandığı ve aralarında gazetecilerin de olduğu binlerce insanın hapishanelere doldurulduğu bir dönemde” uygulamaya konduğuna dikkat çeken Atman, Süryaniler olarak hem Türkiye’de hem yurt dışında bu duruma karşı mücadele edeceklerini söyledi. 

‘BİNLERCE YILLIK TOPRAKLARIMIZ’

Hükümetin el koyduğu arazi ve malların gerçek sahiplerinin binlerce yıldan beri bu topraklarda yaşayan Asuri-Süryaniler olduğunu hatırlatan Sabri Atman, kimi arazilere sadece Türkiye devleti tarafından değil bölgedeki aşiretler tarafından da zaman zaman el konduğunu belirterek, yaşananları “1915’in son mermileri” olarak nitelendirdi. 
Atman, “Amaç Süryani izlerinin bu bölgeden tümden silinmesi ve bu halkın tümden asimilasyona uğratılmasıdır” diyerek, “Yargının haktan ve hukuktan yana işlemediği böylesi bir dönemde Birleşmiş Milletlerin bölgenin yerli halkı olan Süryani halkını koruma altına alması gerektiği artık yüksek sesle dile getirilmelidir” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Mardin’in Büyükşehir olmasından sonra kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Hazine’ye tescili yapılan Süryanilere ait kilise, manastır ve mezarlıkların bir kısmının tahsisinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapıldığı ortaya çıktı.

Bölgedeki en önemli Süryani kurumlarından Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, yaptığı açıklamada, “Valiliğe yaptığımız itirazlardan bu arazilerin, kiliselerin ve manastırlar ile mezarlıkların kendi malımız olduğunu ve vakfa verilmesini istedik ama bir sonuç alamadık. Bu arada kadastro çalışmaları yapılırken çoğundan haberimiz olmadı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile de görüştük, onlar da böyle bir şey ile ilk kez karşılaştıklarını ve bize dosya hazırlayıp kendilerine göndermemizi istediler. Devir kararının iptali için idare mahkemesine karşı dava açmaya hazırlanıyoruz. Tapuların iptali için ise asliye hukuk mahkemelerine davalar açtık ve yeni davalar açmaya devam edeceğiz” demişti. 

www.evrensel.net
ETİKETLER Sabri Atmanİsveç

2 yorum yapılmış

  1. Sevgi 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Normal olan budur dini kurum ve müesseseler diyanet işlerine bağlı olmalı şahıslar ve vakıflar bunu suistimal ediyor cünkü.ibadet hürriyeti yok deseler anlarız, ama var.

  2. S.Altunkaynak 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Okudugumu bir inanamiyorum, 21 Asirda Eurupaya girmek uye olmak istiyen Demokrat bir DEVLET? azginligin Malin ve kültürü hata Mezarlikla el koyan bir zihniyet cok utandirici.David Goliata karsi.. Yaziklar olsun Dünyanin en eski DIL VE KÜLTÜRÜ yok etmenin. utanclik bir sey.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.