29 Haziran 2017 04:28

Deri işçisinin gözü temmuz zammında

Çalışma koşullarının günden güne ağırlaştığı Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesinde işçilerin gözü Haziran ayında verilecek zamda.

Paylaş

Tuncay SAĞIROĞLU
Çorlu

Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesinde, ücretlerin asgari ücret düzeyine kadar gerilediği, çalışma koşullarının ağırlaştığı deri fabrikalarında işçilerin gözü haziran zammında. Patronlar, ücret ve çalışma koşullarından dolayı işçi bulmakta zorlanırken, işçiler ise yüzde 20’nin altında bir zam oranını kabul etmeyeceklerini açıkladı. 

2-3 yıldır pazarı daralan deri sanayi, Rus uçağının düşürülmesi sonrası ise neredeyse durma noktasına gelmişti. Bu nedenle deri sanayi bölgesinde çalışan 7 bin işçinin önemli bir kısmı işsiz kaldı. Bu işçiler başta tekstil olmak üzere diğer sektörlerde çalışmaya başladı. Deri sanayide bu yıl ufakta olsa bir kıpırdama olurken, bu kez de patronlar işçi bulmakta zorlanmaya başladı. Eski işçiler, ücretlerin asgari ücret düzeyinde olması ve koşulların ağırlığı nedeniyle yeniden deri sanayiye dönmek istemiyor. 

PATRONLAR KURDUĞU DÜZENDEN VAZGEÇMİYOR

İşçi bulunamadığı için fabrikalarda işçiler üzerindeki baskı önceki yıllara göre azalsa da, patronların yıllardın baskıyla oluşturdukları düzeni değiştirmeye niyetleri yok. Deri patronları asgari ücretle 2-3 işçinin işini bir kişiye yaptırıldığı ve “iş olduğunda çalış olmadığında kapı dışarı” anlamına gelen  mevsimlik çalıştırma dayatmalarından vazgeçmemesi deri işçilerinin öfkesini çekiyor. Patron ise işçileri baskılamak için ustaları devreye sokuyor. Patronun ustalarla işçiler arasındaki akrabalık ilişkileri kullanılarak hem işçi bulmaya, hem de işçileri en kötü duruma razı etmeye çalıştığını anlatan bir deri işçisi, “Yani patronların kafasında hâlâ işçiyi memnun edelim de çalışsın anlayışı hala yok” dedi. 

İŞÇİ YÜZDE 20’NİN ALTINI KABUL ETMEYECEK

Çalışan fabrikaların çoğu Temmuz ayında zam açıklayacak. Ensari Deri, Beondi Deri gibi bazı fabrikalar şimdiden ortalama yüzde 15 ile yüzde 20 arasında zam açıkladı. Temmuz ayında zam yapılacak fabrikalarda işçiler yüzde 20’nin altında bir oranı kabul etmeyecekler. Bunun için bazı fabrikalarda kendi aralarında toplantı yapan işçiler, usta veya müdürleri de çağırarak taleplerini iletiyor.

“Ücretler çok düşük, derinin eski cazibesi kalmadı, birde özellikle kürk fabrikaları sezonluk çalışıyor. Yani sekiz ay çalış, dört ay yat. Çalışma koşulları ağır. Bu koşulda kimse deride çalışmak istemiyor” diyen bir deri işçisi şunları söyledi: “Önce çalışana hakkını vereceksin ki işçi gelsin. Ama bu sene alacağız.” 

OYUNLARA KANMAYACAĞIZ

“Önceki yıllarda bazı fabrikalar Temmuzda yapması gereken zammı kriz gerekçesi ile Eylül ayına kadar uzatmışlardı. Bu sene de bazı patronlar bunu düşünebilir. Ama buna müsaade etmeyeceğiz. Geçen sene gerçekten deride kriz vardı. İş yoktu. Ama şimdi en azından çalışan fabrikaların işleri iyi. Şimdi fedakarlık sırası sıra deri patronlarında. Bizlerin tahammülü kalmadı” diyen bir başka deri işçisi, patronların ayak oyunlarına kanmayacaklarını dile getirdi. 

DERİ İŞÇİSİ MEVSİMLİK ÇALIŞMAK İSTEMİYOR

Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesinde 124 fabrika olmasına rağmen şu an 60-70 kadar fabrika çalışıyor. Bazı fabrikalar iki yıldır kapalı. Patronlar krizi üretim yapmayarak atlatmaya çalışırken binlerce işçi ise işsiz kaldı. Önceki yıllarda 7 bin işçinin çalıştığı organizede şu an 2000-2500 işçi var. Çalışan fabrikaların işleri ise yoğun. Sürekli fazla mesai yapılıyor. 

Sanayi bölgesindeki işletmelerin çoğunluğunu oluşturan kürk fabrikaları, sezonluk çalışıyor. Şubat-Mart aylarında işler açılırken, Eylül-Ekim ayında yeniden kapanıyor. Yeni sezon açılana kadar işçiler ya işten atkılıyor ya da ücretsiz izine gönderiliyor. Önceki yıllarda ücretlerin daha yüksek oluşu, ikramiye, yakacak gibi sosyal haklar olduğundan dolayı deri işçileri çalıştıkları sürede yaptıkları birikimle sezon boşluğunu idare edebiliyorlardı. Ama şimdi hiçbir sosyal hak kalmadığı gibi ücretlerde asgari ücret düzeyine gerileyince deri işçisi deri sektöründen uzaklaştı. Tekrar mevsimlik işçi olup aç kalmak istemeyen eski deri işçileri, eğer mevsimlik çalışma kalkmazsa deriye dönmeyeceklerini belirtiyorlar.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aygün Alüminyum işçisi komik zamma isyan etti

SONRAKİ HABER

Kamu işçisi enflasyonun altında zammı kabul etmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa