29 Haziran 2017 04:30

Akademide angarya düzeni!

Yüksek Öğretim Kurulu'nun, (YÖK) akademi aldığı kararla doktorasını tamamlayan araştırma görevlileri, üniversitelerde ders verebilecek.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

OHAL KHK’leriyle 4 bin 800 akademisyenin ihraç edilmesinin ardından Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) akademide angarya düzenini getirecek bir karar aldığı ortaya çıktı. 11 Mayıs tarihinde alınan karara göre, doktorasını tamamlayan araştırma görevlileri, asli işlerini aksatmamak ve haftalık 12 saati aşmamak koşuluyla üniversitelerde ders verebilecek. 

YÖK’ün tüm üniversitelerin rektörlüklerine bildirdiği bu kararı sosyal medya hesabından yayınlayan, ihraç edilen akademisyen Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, ihraçlarla yaşanan kadro açığını kapatmak için YÖK’ün böyle bir karar aldığına vurgu yaptı. Evrensel'e konuşan Lordoğlu, kadro verilmeden ve  ücretlerinde değişiklik yapılmaksızın araştırma görevlilerinin günde 12 saat derse sokulacağına dikkat çekti. 

ASLİ İŞLERE EK OLARAK DERS VERECEKLER! 

YÖK Genel Sekreteri Süleyman Necati Akçeşme imzasıyla karar tüm rektörlüklere yollandı. 29 Mayıs 2017 tarihli yazıda, “Doktora, sanatta yeterlilik, tıpta uzmanlık veya diş hekimliğinde uzmanlık eğitimini tamamlamış araştırma görevlilerinin talepleri halinde, asli işlerini aksatmamak ve haftalık on iki (12) saati aşmamak kaydıyla üniversitelerin ilgili yönetim kurullarının onayıyla ders vermelerinin uygun olduğuna, Yürütme Kurulu’nun 11.05.2017 tarihli toplantısında karar verilmiştir” denildi. 

‘YÖK YASAL OLMAYANI YASALLAŞTIRDI’ 

672 sayılı KHK sonucunda 18 arkadaşıyla birlikte Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Barış Bildirisi İmzacısı Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, KHK’larla yaşanan ihraçların ardından hocaların ders yükünün arttığını, derslere yetişilemediği için ortaya bir açık kaydetti. YÖK’ün de bu açığı kapatmak için böyle bir karar yayınladığını ifade eden Prof. Dr. Lordoğlu’nun verdiği bilgiye göre, YÖK daha önce yasal olmayan bir şeyi kadro açığı dolayısıyla yasallaştırdı. YÖK tarafından çeşitli nedenlerle kadro verilmediği için araştırma görevlisi olup doktorasını tamamlamış kişilerin, ders vermelerinin şimdiye kadar yasak olduğunu hatırlatan Lordoğlu, “Şu ana kadar doktorası olsa bile yardımcı öğretim üyesi olmayan insanların ders vermeleri yasaktı. Şimdi bu resmi hale geldi. Resmi hale gelmesi ile üniversitelerde araştırma görevlisi kadrosunda olup da ders veremeyen, doktorasını tamamlayan insanlara ders verme imkanı çıktı. Ama bu tabii ki bir başka emek sömürüsü. Çünkü, bu arkadaşlar Yrd. Doç. kadrosunda olsaydı daha yüksek ücret alacaklardı. Şimdi aynı ücretlerinden araştırma görevlisi olarak ders verecekler. Dolayısıyla onlardan yararlanmak amacıyla kadro vermeksizin araştırma görevlisi sıfatıyla 12 saat ders verdirelim diye düşünmüşler. YÖK muhtemelen KHK’lar ile ihraç edilen akademisyenlerden doğan kadro açığını bu şekilde kapatacak” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konfederasyon Kupası'nda ilk finalist Şili

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...