28 Haziran 2017 21:04

İHD: Roboski’ye adalet, failler yargılansın

İnsan Hakları Derneği, Roboski Katliamı'nın üzerinden 66 ay geçmesine rağmen adalet sağlanmadığına dikkat çekerek faillerin yargılanmasını talep etti.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu, 28 Aralık 2011’de gerçekleşen Roboski Katliamı’nın üzerinden 66 ay geçmesine rağmen hala bir soruşturma açılmadığına dikkat çekerek, “Adalet yerini buluncaya kadar hakikatleri arayacağız” dedi. Açıklamada, “Roboski’ye adalet, failler yargılansın” talebi yinelendi. 

İHD İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun Roboski Katliamı’na ilişkin her ayın 28’inde Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarının, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünün Irak sınırı tarafında, siyasi karar gerektiren sınır ötesi bir operasyonla 19'u çocuk, toplam 34 kişinin öldüğü hatırlatıldı. İHD’de adına açıklamayı okuyan Mukaddes Şamiloğlu, Roboski Katliamı karanlıkta kaldığı için buna yeni katliamlar eklendiğini ifade etti. 

‘HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN’

Şamiloğlu, Türkiye tarihinde yaşanan katliamların aydınlatılması ve toplumsal barışın inşa edilebilmesi için Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasını ve geçmiş ile yüzleşmenin sağlanması gerektiğini dile getirdi. “Sınır hatlarında yaşanan yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili etkin soruşturmalar yapılmalıdır” diyen Şamiloğlu şöyle devam etti: “Dünyada tarih boyunca geçmişten günümüze ve günümüzden geleceğe ister yönetenler olsun ister yönetilenler olsun adalete ihtiyacı olmayan yoktur. Bu nedenledir ki bizler İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu olarak sdalet yerini buluncaya kadar hakikatleri arayacağız.” (İstanbul/Evrensel)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Işık, ABD Savunma Bakanıyla YPG'yi görüştü

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...