28 Haziran 2017 19:27

CHP'li Ağbaba: Varlık değil yağma fonu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’na tepki göstererek Varlık Fonu'na tepki gösterdi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, binlerce kamu emekçisinin iş güvencesini ortadan kaldırıp, işten atılmaları için hazırlık yapıldığını belirterek, “Varlık Fonu istiyor, AKP hayata geçiriyor. Bu fonun adı varlık değil, yağma fonudur” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hükümetin Meclise sunduğu ‘İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’na tepki gösterdi. Ağbaba, tasarının binlerce kamu emekçisinin iş güvencesini ortadan kaldıracağını, ardından da işten atılmalarını kolaylaştırmayı hedeflediğini kaydetti.

Ağbaba, tasarıya göre Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü, BOTAŞ, Sümer AŞ, Şeker AŞ, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, TEMSAN ve bazı kamu iktisadi teşekkülleri ile Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyündeki bazı kuruluşlarda çalışan yaklaşık 7 bin “kapsam dışı personelin” yargı karşısında kamu personeli sıfatlarının kaldırılacağını, normalde İdare Mahkemeleri ve Danıştayda görülen davalara artık İş Mahkemelerinin bakacağını belirtti. Ağbaba, yapılan değişikliğin binlerce kamu emekçisinin tazminatlarını verip işten çıkarmayı hedeflediğini belirtti.

Tasarının Varlık Fonu’nun isteğiyle hazırlandığını ifade eden Veli Ağbaba, “İlk günden itibaren Varlık Fonu’nun çalışma hayatında yaratacağı olumsuzlukları sıralamıştık. Varlık Fonu eliyle emekçilerin sendikal haklarına, örgütlenme haklarına yeni ve güçlü bir saldırının daha başlayacağını belirtmiştik. Gelinen noktada sinsice planlarla bunu hayata geçirmek istedikleri görülüyor. Varlık Fonu binlerce emekçinin aşına ekmeğine göz koymuştur” dedi.

Emekçilerden alınan vergilerle, kesintilerle kurulan İşsizlik Sigortası Fonu’na bile göz koyulduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsizlik sigortası Fonu’ndan aldıkları paraların 3. havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul gibi projelere aktarıldığı belirtiliyor. Bunun adı yağmadır. Talandır. Özelleştirecek bir şey kalmayınca, kamu personellerini işten çıkarıp ‘tasarruf’ yapmak istiyorlar. İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’nın bu şekliyle yasalaşmaması için emekçilerle birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tarım arazilerini dolu yağışı vurdu

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa