28 Haziran 2017 19:04

Süper zenginlerin sayısı yükseldi

Dünya üzerindeki süper zenginlerin sayısı yüzde 3.5 artarak toplam 226 bin 450 olurken toplam mal varlıkları ise 27 trilyon dolara çıktı.

Paylaş

Wealth-X raporuna göre, servetleri 30 milyon doları aşan kişi sayısı geçtiğimiz 12 ay boyunca yüzde 3.5 artarak 226 bin 450 oldu. Toplam varlıkları ise 27 trilyon dolara ulaştı.

Dünyanın en zenginlerini sınıflandıran veri tedarikçisi Wealth-X raporuna göre, varlıkları 30 milyon doların üzerindeki süper zengin kişi sayısı yüzde 3.5 arttı ve 226 bin 450 oldu. haberturk.com’un haberine göre toplam varlıkları ise 27 trilyon dolara ulaştı. Süper zenginlerin kişi başına gelir ortalaması da böylelikle 119 milyon doları aştı.

DÜNYA SERVETİNİN 3’TE BİRİ

Tüm dünyada bir yıl içerisinde üretilen mal ve hizmetlerin tamamının 79 trilyon dolar civarında olduğu düşünüldüğünde, 226 bin 450 kişinin yaklaşık 7.5 milyar insanın yaşadığı dünya servetinin üçte birini kontrol ettiği ortaya çıkıyor. 2021 yılı itibarıyla söz konusu 27 trilyonun 35.7 trilyon dolara, dünya servetinin de 99 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

NEW YORK, LONDRA VE ÇİN

New York listede süper zenginlerin en fazla bulunduğu yer olarak dikkati çekiyor ve başkent olarak nitelendiriliyor. ABD’nin ünlü şehrinin metropolitan bölgesindeki süper zengin sayısı geçen yıla göre yüzde 9 yükselerek 8 bin 500 kişi oldu.

Avrupa’da zenginlerin en yoğun olduğu şehir ise İngiltere’nin başkenti Londra. Öte yandan, Hong Kong ve Tokyo ile karşılaştırıldığında Londra’nın geride kaldığı görülüyor. Süper zengin sayısında Çin, sıralamada 3. sırayı alırken sadece Şangay 29. sırada kendine yer buldu.

Latin Amerika ve Karayipler gibi ülkelerde ise kurdaki dalgalanmalar ve yerel borsaların iniş çıkışları bölgedeki zenginlerin varlıklarının erimesine yol açtı. Geçtiğimiz yıl 1 trilyon dolardan fazla olan bölge zenginlerinin toplam varlıkları bu yıl yüzde 10.2 düşerek 945 milyar dolara indi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Müzisyen döven polisler işkenceden yargılanmalı'

SONRAKİ HABER

Dijital modernite ve Teknopolis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...