28 Haziran 2017 15:18

NATO'nun savunma harcamaları artmaya devam ediyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2017 yılı içinde savunma harcamalarında yüzde 4.3 artış beklendiğini açıkladı.

Paylaş

NATO Savunma Bakanlarının yarın başlayacak toplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "Bu savunma harcamalarının hızla arttığı üst üste üçüncü yıl oldu. Bu da son üç yılda Avrupalı müttefiklerin ve Kanada’nın neredeyse savunmaya 46 milyar dolar harcadıkları anlamına geliyor" dedi.

NATO’nun "terörle mücadelede ve IŞİD’in yenilmesinde uluslararası koalisyonun bilgi paylaşımı ve karar alma mekanizmalarına tümüyle entergre olduğunu" belirten Stoltenberg, "AWACS gözetim uçaklarıyla daha fazla uçuş zamanı ve bilgi paylaşımı yaparak desteği arttırdık" diye konuştu.

Stoltenberg NATO Karargahında yeni bir Hibrid Şube ve Terörizm İstihbarat Birimi’nin faaliyete geçtiğini, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller’in ittifakın "terörle mücadele" çabalarını koordine edeceğini belirtti.

Genel Sekreter, yarınki Savunma Bakanları toplantısında bakanlara, NATO-AB işbirliği ile ilgili ilerleme raporu sunacak. Savunma Bakanları ayrıca yarınki toplantıda örgütün karşı karşıya olduğu sorunlarla Afganistan’daki askeri varlığın geleceğini de tartışacak. (DIŞ HABERLER)

SİNAN ALÇIN: NATO A.Ş'YE DOĞRU

ÖNCEKİ HABER

Denizde adalet eylemi

SONRAKİ HABER

DTCF’de ülkücülerden öğrencilere saldırı: Tehditler havada uçtu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa