28 Haziran 2017 11:47

Medeni Yıldırım’ın annesi: Vuran da emri veren de belli 

Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım’ın 4. ölüm yıl dönümünde annesi Fahriye Gündüz Yıldırım 'Emri veren belli ama ne bir suçlu ne bir ceza var' dedi.

Paylaş

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde, 28 Haziran 2013’te yapılan karakol-kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda 19 yaşındaki Medeni Yıldırım öldürüldü. Yıldırım’ın öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen tek bir failin cezalandırılmaması, ailenin adalete olan güvenini zedelese de, ilerlemiş yaşına rağmen anne Fahriye Gündüz Yıldırım, katillerin cezalandırılması için mücadeleden vazgeçmiyor. 

Anne Yıldırım, oğlunun yaşamını yitirmesi üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hala acısının ilk günkü gibi taze olduğunu ve katillerin hala dışarıda olduğunu bilmenin kendisi için çok zor bir durum olduğunu söyledi. 

'HER GÜN O KADAR ÇOK HAKSIZLIK OLUYOR Kİ'

Anne Yıldırım, “Düşünün Medeni’yi vuran belli, emri veren belli; ama ortada ne bir suçlu ne bir ceza var. Bunun bir anne için ne kadar zor bir durum olduğunu biliyor musunuz? Ben her gün bu adaletsizliğe isyan ediyorum. Artık sadece Medeni Yıldırım için de üzülmüyorum her gün o kadar çok haksızlık oluyor ki tahmin bile edemezsiniz. Onun için herkes için adalet lazım. Çok zor bir süreçten geçtik; ama yine de biz ayaktayız. Direngeniz. Hakkımızın peşindeyiz. Tek amacımız katillerin cezalarını bulması ve adaletin yerine getirilmesidir” diye konuştu. 

‘KATİLLERİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Oğlunun öldürüldüğü Lice’de bu günlerde de çok ağır insan hakları ihlali yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, Lice’nin abluka altında olduğunu ve günlük yaşamın dahi engellendiğini söyledi. Yıldırım, “Lice’de her gün insanlar katlediliyor. 5 kişiye zırhlı araç çarpıyor eziyor. Ne diyorlar ‘kaza.’ Kim buna inanacak. Biz inanmıyoruz. Katiller ceza alacak mı? Hayır. Ama her şeye rağmen biz katillerin peşini bırakmayacağız. Sur yıkılıyor, adalet var mı? İşte tüm bunlar Medeni katledildikten sonra oldu. Bugün oğlumun ölüm yıl dönümü; ama o kadar acı çektik ki çoğu zaman kendi acımızı unuttuk” dedi. 

‘GÜCÜM YETERSE BEN DE YÜRÜYÜŞE KATILACAĞIM’

Ankara’dan başlatılan ve 14’üncü gününde devam eden Adalet Yürüyüşü ile ilgili de düşüncelerini paylaşan anne Yıldırım şunları söyledi: “Adalet Yürüyüşü’nü çok değerli buluyoruz. Adalet olmayan bir ülke batmış durumda. Türkiye de şimdi öylesi bir duruma gelmiş. Kılıçdaroğlu’nun ‘adalet’ diye yola çıkması ve her kesimden destek bulması çok önemlidir. Gücüm yeterse ben de o yürüyüşte yer almak istiyorum. Sadece Medeni için değil herkes için adalet istiyorum. Yaşadığımız coğrafyada hala adalet yok. Gezi ailelerinin de yürüyüşe destek vermesi güzel. Ancak birlikte direnirsek adaleti getiririz. Adalet Yürüyüşü de sadece bir kişi için değil herkes için olmalı ve sesimizi yükselmeliyiz. Adalet Yürüyüşü Lice için, Sur için, Medeni, tutuklular için olmalı. Bu yürüyüş amacına ulaşırsa Medeni için de adalet gelir.” (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

UEFA’dan Beşiktaş’a duruşma çağrısı

SONRAKİ HABER

Su kuyusuna düşen domuzlar bir hafta sonra kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...