28 Haziran 2017 03:38

Çoruk Ovası’nda imar oyunları

Balıkesir Burhaniye'de bulunan birinci sınıf tarım arazisine sahip Çoruk Ovası, AKP’li belediye tarafından imara açılmak isteniyor.

Paylaş

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan ve 1. sınıf tarım arazisi olarak kabul edilen Çoruk Ovası, AKP’li belediye tarafından imara açılma tehdidi altında. Edremit Körfezi’nin tarıma el verişli en büyük ovası olan Çoruk, yılda 4 mahsul alan nadir ovalar arasında gösteriliyor. 

OKUL ADI ALTINDA İMAR HAZIRLIĞI

Edremit Belediyesi’ne ait 540 dönüm arazinin olduğu ova, geçtiğimiz yıl Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilmek istendi. Ancak üreticilerin itirazı ve açılan ‘yürütmeyi durdurma’ davalarının ardından ovanın tarım arazisi olarak kalması gerektiğine karar verildi. Mahkeme kararına rağmen belediye ‘kamu yararı’ adı altında ovanın bir kısmında ‘Üstün zekalılar okulu’ açılacağını duyurdu. Edremit Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli toplantılarda açıklanan proje ile ovada ilk temel atmanın hazırlığı yapılıyor. 

‘KAMU YARARI’ YETERLİ Mİ?

Yapılacak okul projesi ile bölgenin tamamının imara açılmasının önünün açılacağı endişesini taşıyan üreticiler ve yöre halkı, geçtiğimiz yıla kadar 90 liraya kiraladıkları belediye arazilerinin kiralarının 300 liraya yükseltilmesi ile bölgeden çıkarılmak istendiklerini söylediler. Herhangi bir bakanlığın ‘kamu yararı’ olduğu yönünde karar alması durumunda ovanın tamamen ranta açılma riski olduğunu belirten üreticiler, ovanın tarım arazisi olarak kalmasını istedi.

RANT ELDE EDİLECEK

Ovanın neredeyse tüm Edremit Körfezi’nin sebze ihtiyacını karşıladığını vurgulayan üretici Mine Göç, “Belediye Başkanı buraları bir şekilde birilerine peşkeş çekmek istiyor. Buradan büyük bir rant elde edecek” iddiasında bulundu. Ovada dört mevsim ürün hasadı yaptıklarını buna rağmen imara açılmak istendiğini söyleyen Göç, “Fakat yine de başkan bir şekilde bu isteğini devam ettirmekte. Biz ne olursa olsun mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. 

‘HER YERDE İNŞAAT OLUR AMA TARIM OLMAZ’

Uğur Gülerci

Ovanın dünya standartlarına göre 1. sınıf tarım arazisi olduğunu hatırlatan üretici Uğur Gülerci, “İnşaatlar gerekli değil. Her zaman her yerde inşaat olur ama tarım olmaz. Tarım alanını bir defa kaybettik mi bir daha geri dönüşü yok. Tarım herkese lazım. Buraların tarım arazisi kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Destek istiyoruz. Belediye Başkanı Allah’tan korksun” diye konuştu. (Balıkesir/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Facebook davasında ‘Şer’i mütalaa’

SONRAKİ HABER

AB Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa