27 Haziran 2017 22:08

ABD Suriye’yi yine tehdit etti

Suriye hükümetinin kimyasal silah saldırısına hazırlandığını ileri süren ABD, 'ağır bedel ödeteceğini' ileri sürerek tehdit Suriye'yi tehdit etti.

Paylaş

Irak’ı ‘kitle imha silahları var’ iddiasıyla 2003’te işgal ederek bütün ülkeyi yıkıma uğratan ve yüz binlerce Iraklının ölümünden sorumlu olan ABD, benzer gerekçeleri Suriye’deki savaşı büyütmek için de kullanıyor. Daha birkaç hafta önce Rakka’da ‘beyaz fosfor’ kullandığını itiraf eden ABD, dün Suriye hükümetini ‘kimyasal silah kullanırsanız bedel ödetiriz’ diyerek tehdit etti.  Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Suriye hükümetinin bir başka kimyasal silah saldırısına “hazırlanıyor gibi göründüğünü” ileri sürülerek, böyle bir saldırı düzenlenirse, Suriye lideri Beşar Esad ve ordusunun “büyük bir bedel ödeyeceği” uyarısında bulundu.

DETAY VERİLMEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer açıklamasında, “ABD Esad rejiminin masum çocuklar dahil sivillerin kitlesel olarak öldürülmesine yol açacak bir başka kimyasal silah saldırısı için potansiyel hazırlıklar yaptığını belirledi. Eğer Bay Esad kimyasal silah kullanarak başka bir kitlesel cinayet saldırısı yaparsa kendisi ve ordusu ağır bir bedel öder” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Beyaz Saray yetkililerinin ABD’nin tespit ettiği hazırlıkların ne olduğu yönünde detaylı bilgi vermediği bildirildi.

RUSYA: SURİYE’YE TEHDİT KABUL EDİLEMEZ

Rusya’dan da ABD’nin açıklamasına tepki gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Beyaz Saray’ın, “Suriye hükümetinin başka bir kimyasal saldırıya hazırlandığı, bunun gerçekleşmesi halindeyse büyük bir bedel ödeyeceği” yönündeki açıklamasına ilişkin olarak, “Suriye’nin meşru hükümetine yönelik tehditler kabul edilemez” dedi. 

Peskov, açıklamadaki ‘başka bir saldırı’ biçimindeki kelime seçimi konusunda aynı fikirde değiliz. Ayrıca Suriye'nin meşru liderliğine yönelik benzer tehditleri kabul edilemez görüyoruz” ifadelerini kullanan Peskov, Suriye'nin Han Şeyhun kasabasında 4 Nisan'da düzenlenen kimyasal saldırıdan Suriye hükümetinin sorumlu tutulamayacağını çünkü bu olayla ilgili bir soruşturma yürütülmediğini savundu. Diğer taraftan Peskov, bazı terörist grupların elinde kimyasal silahlar olması nedeniyle Suriye’de kimyasal saldırı gerçekleştirilmesi ihtimalinin hala geçerli olduğunu kaydetti.

NY TIMES: ABD SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

New York Times gazetesi, Beyaz Saray açıklamasının, “ABD’nin Suriye’yi yeniden vurma ihtimaline hazırlanıyor olabileceğini gösterdiğini” yazdı.

Gazetede yayınlanan yazıda, Beyaz Saray’ın böyle bir açıklama yayınlamaya gereksinim duymasının nedeninin belirsiz olduğu kaydedildi.

Yazıda, bu açıklamanın, Suriye’ye yönelik yeni bir askeri saldırı ihtimalinin hazırlığı için tasarlanmış gibi göründüğü belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye hükümetinin 4 Nisan’da Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının ardından Suriye’deki bir hava üssüne füze saldırısı düzenlenmesini emretmişti. ABD donanması 7 Nisan’da Suriye’deki el Şayrat üssüne 49 Tomahawk füzesi fırlatmıştı.

ABD bu saldırı ile Suriye hükümetini ilk kez doğrudan hedef almıştı. ABD’nin füze saldırısının ardından Rusya, Suriye’nin hava savunma sistemini güçlendireceğini ve koalisyon güçleri ile hava güvenliğini sağlamak için kurulan iletişim kanallarını dondurma kararı almıştı.

YÜZLERCE SİVİL ÖLÜYOR

Suriye ordusu ve Rusya’nın hava saldırılarının yanı sıra, ABD’nin IŞİD ile mücadele adı altında Irak ve Suriye’de düzenlediği hava saldırılarında da yüzlerce sivil öldü. Birleşmiş Milletler Suriye Araştırma Komisyonu, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka operasyonu kapsamında düzenlediği hava saldırılarında 300 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

2011 yılından bu yana çatışma ve hava saldırılarında ölenlerin sayısı ise BM verilerine göre 500 bine ulaşmış durumda. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Düğün salonunda yangın: 12 kişi dumandan zehirlendi

SONRAKİ HABER

Emek örgütlerinden Diyarbakır'daki mitinge çağrı: Barışa sahip çıkacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa