27 Haziran 2017 19:14

Libya’da köle ticareti büyüyor

İş savaş, çatışma ve kıtlığın devam ettiği Libya’da, Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen mülteciler köle ticaretinde kullanılıyor.

Paylaş

Libya İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Nasir el Havari, Libya’da mülteci ticaretinin giderek büyüdüğünü söyledi. Sputnik’e konuşan el Havari, konuyla ilgili, “Ülkenin batısındaki gruplar gerçekten de köle ticaretiyle uğraşıyor. Onların kurbanı, Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerdir. Onlar illegal mülteci kamplarına getiriliyor, buradan yük gemileriyle Avrupa’ya taşınıyor. Mültecileri taşıyan teknelerin yüzde 90’ı aşırı yüklenme yüzünden batıyor. Örneğin 50 kişi kapasiteli tekneye 400 kişi bindiriliyor. Bu yüzden her gün onlarca mazlumun cesedi bulunuyor. Libya, mülteci ve köle ticaretinin kilit kaynağı haline geldi” dedi. 

‘İKTİDAR BOŞLUĞU SORUN’

Temel nedenin, bu grupları etkisiz hale getirerek kanuna teslim edecek yeterince güçlü iktidar yokluğunun olduğunu kaydeden el Havari, “Militanlar bu suçları tamamen açık biçimde işliyor ve herkes bunu biliyor. Muhtemelen bu militanlar Avrupa’daki terörist saldırıların organizasyonunda da yer alıyor” dedi.

Libyalı uzman, “Ülkede ne hükümet ne de sınırları kontrol edebilecek ordu var. Özellikle güney sınırlar ve deniz kıyısının kontrole ihtiyacı var. Sadece Mısır sınırı ve kısmen Tunus sınırı korunuyor diyebiliriz. Oysa Libya’nın 6 ülkeyle sınırı var” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki sığınmacıların büyük kısmının yoksul Afrika ülkeleri ve Suriye kökenli olduğunu dile getiren el Havari, “Avrupa ülkeleri, bu ülkelere yoksulluk ve krizin aşılmasında yardımcı olmalı. Zira bu ülkeler, eski Avrupa kolonileri. Batı bu ülkeleri kullandı, tüm zenginliklerini alıp bitirdi, ama halklarının hayatını iyileştirmek için hiçbir şey yapmadı” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç diktatörlere silah satmayı sürdürecek

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Soylu Rabia Naz’ın ölümüne dair konuştu, iddiaları dikkate almadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa