27 Haziran 2017 19:00

İsveç diktatörlere silah satmayı sürdürecek

İsveç hükümeti, silah satışlarını yaptıkları yeni düzenlemeyle diktatörlere silah satışı güçleştirse de ve "silah ihracatına devam" dedi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm


İsveç’te hükümet ve muhalafet partileri, silah satışlarını düzenleyen kuralların yeniden düzenlenmesi üzerinde görüş birliğine vardı. Hükümet, yeni kuralların “diktatörlere silah satışını güçleştireceğini ve silah ihracatı kararı verilirken insan hakları ihlallerine daha fazla dikkat edileceğini” öne sürerken İsveç Barış Derneği, gerçek bir değişiklik yapılmadığını belirterek tepki gösterdi. 

ZAFER Mİ, İHANET Mİ?

Hükümetin küçük ortağı Çevre Partisi Yeşiller’in Dış Politika Sözcüsü Penilla Stålhammar ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Bodil Valero, yaptıkları ortak açıklamada İsveç’in silah satışlarında demokrasi kriteri getiren ilk ülke olduğunu ve silah satışlarının sınırlandırılmasının tüm barış yanlıları için büyük bir zafer olduğunu öne sürdü.

Dünyanın en eski barış örgütü İsveç Barış Derneği ise, uzun yıllardan beri diktatörlere ve insan haklarını ihlal eden ülkelere silah satışlarının yasaklanması için mücadele ediyor.

Evrensel’in yeni kurallarla ilgili sorularını yanıtlayan Barış Derneği Başkanı Agnes Hellström, kuralların belirsiz olduğunu, diktatörlere ve demokratik olmayan ülkelere silah satışlarını engelleyemeyeceği düşüncesinde. 

‘MÜCADELEYE İHANET’

Barış Derneği Başkanı Agnes HellströmŞu anda yürürlükte bulunan insan hakları kriterlerinin tamamen kaldırılarak yerine aynı içerikteki demokrasi kriterlerinin getirilmesinin pratikte hiç bir şeyin değişmeyeceği anlamına geldiğini söyleyen Hellström, “Hükümet silah satışlarının sürmesi için bilinçli olarak muğlak bir dil kullanıyor. Bu utanç verici” şeklinde konuştu.

Hellström, “Eğer İsveç demokrasiyi savunacaksa aynı zamanda diktatörleri silah satarak güçlendiremez ve meşrulaştıramaz. Hükümetin önerisi İsveç’in silah sattığı diktatörlüklerde insan hakları ve demokrasi mücadelesi veren tüm insanlara bir ihanettir” dedi.

TÜRKİYE’YE SATIŞ SÜRECEK

Barış Derneği’nin uzun yıllardan beri silah satışlarında demokrasi kriteri getirilmesini talep ettiğini ama yeni kurallardaki muğlak ifadelerden hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen Hellström, “Bu diktatörlere ve Türkiye gibi demokratik olmayan ülkelere silah satışlarının sürdürüleceği anlamına geliyor” dedi. Yeni kuralların sadece bir bölümünün medyada yer aldığını Perşembe günü yeni kuralların açıklanmasından sonra görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'HDP'liler cezaevindeyken hukuktan söz etmek mümkün değil’

SONRAKİ HABER

Libya’da köle ticareti büyüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...