27 Haziran 2017 18:49

'HDP'liler cezaevindeyken hukuktan söz etmek mümkün değil’

HDP'liler tutuklu vekiller ve siyasilerin durumuna dikkat çekmek için cezaevlerinin önündeydi.

Paylaş

HDP’liler, tutuklu vekiller ve siyasetçilerin durumuna dikkat çekmek için Edirne, Kandıra, Silivri, Bakırköy ve Sincan cezaevleri önünde basın açıklamaları yaptı.  Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne Cezaevi önünde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, “Bugün, arkadaşlarımız konuşmalarından dolayı cezaevinde tutulurken Türkiye’de hukuktan, adaletten söz etmek mümkün değildir” dedi.

HDP MYK, PM ve milletvekillerinden oluşan heyetler cezaevlerinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’un ve milletvekillerinin tutuklu bulunduğu cezaevlerine bayram ziyareti yaparak, basın açıklaması yaptı. Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’ni İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ cezaei önünde basına açıklama yaptı. Tutuklu HDP’li siyasetçilerin durumuna dikkat çeken Pervin Buldan, “Bugün, arkadaşlarımız konuşmalarından dolayı cezaevinde tutulurken Türkiye’de hukuktan, adaletten söz etmek mümkün değildir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ne de değinen Buldan, “Adalet yürüyüşü Ankara’da başlamış olabilir ancak adaletin aranması gereken yer Gever’dir, Sur’dur, Cizre’dir Silopi’dir” diye konuştu.

ZİYARETE ENGEL

İzmir’den Figen Yüksekdağ’ın tutulduğu cezaevi önüne gitmek isteyen HDP’lilerin otobüsüne “yasak” gerekçesiyle izin verilmedi. Bir grup HDP’li şehirlerarası otobüs terminalinden biletli yolcu olarak yola çıkmak istedi. Bu sefer de “Normal yolcu olmadıkları” gerekçesiyle seyahat hakları engellendi. Kandıra Cezaevi’ni HDP İstanbul milletvekilleri Erdal Ataş ve Hüda Kaya, cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

HDP’lilerin cezaevine gelmesinin engellendiğini belirten Hüda Kaya, “Kandıra Cezaevi’ne bayram ziyaretine gelenler engellendi. Oysa Hz. İsa’nın ifadesiyle oruç tutmak özgürlüklerin yolunu açmaktır” dedi.

Silivri ve Bakırköy cezaevlerini İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Mardin Milletvekili Erol Dora, Sincan Cezaevini Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ziyaret ederek basın açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sur’dan sonra Silopi’de de yıkıma onay

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması komisyonu toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa