27 Haziran 2017 16:20

Sur’da kadınlardan bayramlaşma ve nöbet eylemi

HDP Kadın Meclisi, HDK ve TJA kentsel yıkımın gölgesindeki Surlu yurttaşlarla bayram ziyareti gerçekleştirdi.

Paylaş

HDK ve TJA bileşenleri ile HDP Kadın Meclisi Sur’da evleri yıkımla karşı karşıya olan Alipaşa ve Lalebey Mahallelerinde yaşayan yurttaşlara bayram ziyareti gerçekleştirdi.

Kadınlar, kapı kapı dolaşıp bayram ziyaretini tamamladıktan sonra Alipaşa Mahallesinde bulunan Çeltik Kilisesi önünde basın açıklaması yaptı.

‘KÜRT KÜLTÜRÜNÜ SEMBOLİZE EDEN HER ŞEYE SALDIRIYORLAR’

Açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi sözcüsü Dirayet Taşdemir, Sur’da uzun zamandır bir asimilasyon politikası yürütüldüğünü ve hala devam ettiğini belirterek, “Bugün de Sur’da ayakta kalan mahalleleri yıkmak istiyorlar. Biz de bu gün HDP, HDK, TJA kadınları olarak Sur’da yaşayan kadınlarla, ailelerle bayramlaşarak yanlarında olduğumuzu belirtmek  istedik. Sur üzerinde yürütülen politika yalnızca evleri yıkmak değil, Sur kadınlarını, halkını göç ettirmek de değil, bu halkı hafızasız, belleksiz, kültürsüz ve tarihsiz bırakmak istiyorlar. Bu ‘Çökertme Planı’nın kendisidir. Sadece Sur’da değil, Ehmedê Xanî Anıtını, Roboski Anıtını yıktılar. Kürt kültürünü, kadın kültürünü, eşitlik ve özgürlük kültürünü sembolize eden her şeye saldırıyorlar, bu da asimilasyon politikasıdır. Biz kadınlar olarak  bu zülme karşı çıkıyor, bu kültüre sahip çıkıyoruz. Sur halkı ve kadınlarıylayız” dedi.

Açıklamanın ardından Sur’un Yıkımına Hayır Platformu öncülüğünde Sur’daki yıkıma dikkat çekmek ve orada yaşayan ailelere destek olmak amacıyla nöbet eyleminin ilkini TJA alarak 20.00’da son bulacak oturma eylemine başladı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Can Bartu hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Yüksel eylemine yine saldırı yine gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa