Mimarların Zonguldak Halkevi tescil başvurusu kabul edildi

Mimarların Zonguldak Halkevi tescil başvurusu kabul edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Zonguldak'ta bulunan halkevi binasının kültür varlığı olarak tecil edilmesini için yaptığı başvuru kabul edildi. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yetki alanında bulunan Zonguldak'ın önemli hafıza mekanlarından birisi Zonguldak Halkevi'nin, kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurusu kabul edildi.

YERİNDE İNCELEME YAPILDI

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin başvurusunu değerlendirerek halkevi binasını yerinde inceledi. Kurul, bu inceleme sonrasında halkevi binasının yapıldığı dönemin mimari anlayışı ile tasarlanmış olması, teklik ve enderlik değerlerine sahipliğinin bulunması nedeniyle 2863 sayılı kanun ve ilgili yönetmelik kapsamındaki gerekli tespit-tescil çalışmalarını başlattı.

‘KAMU YARARI ADINA SEVİNDİRİCİ’

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Cumhuriyet'in kentsel planlamasında hükümet konakları gibi dönemin simgesel yapılarından olan Halkevi yapıları, Cumhuriyetin aydınlanma mekanlarındandır. 19 Şubat 1932 yılında kurulan Halkevlerinin yarışma ile elde edilen ilk yapısı olan Zonguldak Halkevi, Zonguldak'ın toplumsal hafızası ve Cumhuriyet ideolojisinin kültür mekandır. Zeki Sayar ve Abidin Mortaş tarafından tasarlanan Zonguldak Halkevi'nin korunması gerekli kültür varlığı olarak değerlendirilmesi, kültürel mirasımızın gece yarısı kepçelerle yok edildiği bir dönemde tescil kararına ilişkin çalışma başlatılması kamu yararı adına sevindiricidir"diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL) 

www.evrensel.net