27 Haziran 2017 10:07

Su altında mezuniyet töreni

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sualtı Sporları Topluluğuna üye öğrenciler, mezuniyet törenlerini su altında gerçekleştirdi.

Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde öğrenciler, akademisyenler ve personeli su sporları ile tanıştırmak, bu sporla ilgilenenleri daha üst seviyelere çıkartmak amacıyla 2006 yılında kurulan Su altı Sporları Topluluğu (SAT), mezuniyet törenini su altında gerçekleştirdi. Bu yıl mühendislik fakültesinden mezun olan DEÜ-SAT üyeleri Neslihan Ata ile Esma Ordulu, su altında düzenlenen törende sembolik mezuniyet belgelerini, topluluk başkanı Özgün Pekergin'den aldı.

2006 yılında kurulan ve Türkiye Su altı Sporları ve Yüzme Federasyonu ile ortak çalışma yaparak gençlerin balıkadam, can kurtarma, yüzme, yüzme antrenörü ve hakem belgeleri almasını sağlamanın yanı sıra bu belgeleri alan kişilerin söz konusu sporu yapabilmesi için gerekli şartları sağlayan DEÜ-SAT, çalışmalarını sürdürüyor. Engellilerle dalış, deniz zemini temizliği ve eğitim gibi birçok faaliyette bulunan DEÜ-SAT, bu kez de üyelerine yaşamları boyunca unutamayacakları bir duygu yaşattı.

CÜPPE GİYİP, KEP ATTILAR

DEÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri, aynı zamanda DEÜ-SAT üyesi olan Neslihan Ata (23) ile Esma Ordulu'nun (22) mezuniyet törenlerini su altına taşıma kararı aldı. Foça İlçesi Sazlıca Plajı'nda topluluk üyeleri ilk olarak su altında törenin yapılacağı alanı hazırladı. Su altına DEÜ-SAT pankartı açılan topluluk üyeleri, daha sonra 2 mezunun dalış kıyafetlerinin üzerine cüppe ve kep giyinmesine yardım etti. DEÜ-SAT Başkanı Özgün Pekergin ile topluluk üyeleri Ata ve Ordulu, dalış yapıp törenin düzenleneceği alana geçti. Burada Başkan Pekergin, mezun öğrenciler Neslihan Ata ile Esma Ordulu'ya sembolik mezuniyet belgelerini verdi, onları tebrik etti. Genç mühendisler de dalış sırasında kullanılan parmak işaretleriyle teşekkür etti. Ardından mezun öğrenciler keplerini fırlattı. Bu anlar ise topluluk üyeleri tarafından görüntülendi.

'ÇOK FARKLI BİR DENEYİM OLDU'

DEÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Başkan Özgün Pekergin, 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesine kayıt yaptırdığını belirterek "O yıldan bu yana aktif olarak dalış sporuyla ilgileniyorum. Su altında mezuniyet heyecanı yaşadık. Hepimiz için bir ilkti. Eğlenceli bir gündü ve çok keyif aldık. Topluluğumuza üye olan arkadaşlarımızdan biri daha önce teorik eğitimlerini almıştı ve ilk dalışını yaptı. Diğer arkadaşımız ise daha önce dalışlara katılmıştı. 3. sınıf öğrencisi olarak henüz mezun olamadım ama mezun vermek çok güzel bir duygu" dedi.

Hayatı boyunca unutamayacağı bir dalış yaptığını söyleyen mezun öğrencilerden Neslihan Ata ise "Benim için çok farklı bir deneyim oldu ve çok heyecanlıydım" diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Çin ile Hindistan arasında 'sınır' gerilimi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa