26 Haziran 2017 19:56

Nestle’de 3.5 milyar dolarlık satış

Nestle’de 3.5 milyar dolarlık satış oldu. Amerikalılar Nestle’nin en büyük 8. hissedarı oldu.

Paylaş

Nestle hisselerinin bir bölümü, Amerikalı ünlü yatırımcı Daniel Loeb’in sahip olduğu 18 milyar dolarlık yatırım fonu Third Point tarafından satın alındı. Amerikalılar böylelikle Nestle’nin en büyük 8. hissedarı konumuna geldi.

Habertürk’te yer alan habere göre; yaklaşık 3.5 milyar dolar tutarındaki hisse alımı, Nestle’nin toplam hisselerinde sadece yüzde 1’den biraz fazla bir orana denk gelse de bu işlem bir serbest fon tarafından gerçekleştirilen en büyük alım olarak kayıtlara geçti. Önceki rekorlar geçtiğimiz yıllarda Yahoo ve Japon devi Sony’ye yönelikti.

L’OREAL ORTAKLIĞI DA DEĞİŞEBİLİR

Loeb, dünyanın en büyük paket gıda üreticisi Nestle’den kâr marjlarını artırmasını ve asıl işi olmayan bölümleri kapatmasını bekliyor. Third Point, fonun yatırımcılarına yazdığı mektupta Nestle’nin pozisyonuyla ilgili bir takım bilgiler vermenin yanı sıra L’Oreal ile olan ilişkisini de tartıştı.

Reuters tarafından bildirilen haberde İsviçreli grubun Fransız kozmetik ürünleri üreticisindeki yüzde 23 hissesini geri satma ihtimalinin masaya yatırıldığı belirtiliyor. Nestle yönetimiyle de görüşmelerin bu anlamda olumlu geçtiği söyleniyor. 

Nestle, 2014 yılında yaklaşık yüzde 8 oranındaki hisseleri 6.5 milyar avro karşılığında Fransız firmasına geri satmış ve L’Oreal yönetim kurulundaki temsilci sayısı bir kişi düşerek 2’ye inmişti. Nestle’nin daha önce de ABD’deki 900 milyon dolarlık şekerleme sektörü yatırımını elden çıkarabileceği belirtiliyordu.

Nestle yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmazken firmanın yeni pazar bulmakta zorlandığı ve gelişmekte olan pazarlarda da fiyatları indirdiği biliniyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzu eti fiyatında büyük artış

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...