ABD'nin vize ve seyahat yasağı yürürlüğe giriyor

ABD'nin vize ve seyahat yasağı yürürlüğe giriyor

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın getirdiği 6 ülkeye vize yasağının genel hatlarıyla uygulamaya konulmasına karar verdi.

ABD Yüksek Mahkemesi, federal mahkemelerin daha önce iki kez ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiği seyahat yasağını gözden geçirme kararı aldı. Yüksek Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık özel yetkisini kullanarak çıkardığı ve Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının genel hatlarıyla yürürlüğe konmasına da izin verdi.

Yüksek Mahkeme, Başkan Donald Trump'ın Ekim ayında imzaladığı seyahat yasağını gözden geçirme kararı aldı. İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemenli kişilere yönelik vize ve seyahat yasağının kısmen uygulanmasına izin verildi.

Başkan Donald Trump, geçen yıl yapılan seçimlerden hemen sonra 7 ülkeye yönelik seyahat yasağını içeren bir kararname imzalamıştı. Düzenlemenin yargı tarafından durdurulmasının ardından tasarı tekrar hazırlanmış, Irak vize yasağı uygulanacak ülkeler arasından çıkarılmıştı.

Yasak kapsamında 90 gün boyunca söz konusu ülkelerden ABD'ye yönelik ziyaretlerde seyahat kısıtlamaları getirilmesi planlanıyor. (DHA)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. hayri turkyimaz 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    ben 1971 de avrupaya ciktim mecbur kalmadikca vize istiyen devletlere gitmedim beni istemeyen yere gitmem ben onlarin kopeyi deyilim onlar bize yalvarsin ben avrupada yuna barina bire markim nasip olmadi hakiki turk evladi zaten gitmez bu milleti 4o sene sirtinda tasi gene seni sevm ama bizim bozuklar bunlara kopeklik yaparla

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.