25 Haziran 2017 19:27

Cizrelilerin, bayramda ziyaret edebilecekleri mezar taşı yok

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında bodrumlarda yakılarak öldürülenlerden 12 kişinin cenazesine hala ulaşamadı.

Paylaş

Bayramda mezarlık ziyaretleri Cizreliler için acının katlandığı an olurken, Cizre bodrumlarında yakılarak öldürülen 12 kişinin ailesi, gözyaşı dökecekleri bir mezar taşına dahi sahip değil. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı esnasında yaralı halde ambulans beklerken bodrumlarda yakılarak öldürülenlerden 12 kişinin cenazelerine hala ulaşılamadı. Bodrumlarda oldukları esnada canlı yayına katılarak kurtarılmayı bekleyen Feride Yıldız, Sakine Durmiş, Mardin Çelebi, Hacer Aslan, Osman Gökhan, Hüseyin Dervişi, Servet Aslan, Serdar Pişkin, İdris Susin, Ali Aslan, Cemal Pürlek ve Emrah Aşkan’ın cenazeleri ailelerin Adlı Tıp Kurumuna defalarca verdikleri kan örneğine rağmen bulunmadı.

CENAZELER TOKİ BÖLGESİNDE OLABİLİR

Cenazelerinin bulunması için avukatları aracılığı ile Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvuruda bulunan ailelere, yaklaşık 2 yıldır herhangi bir dönüş yapılmadı. Çocuklarının cenazelerinin şuan TOKİ konutlarının yükseldiği alanda ya da Dicle Nehri kenarına dökülen molozların arasından olabileceğini düşünen aileler, bodrumlarının olduğu alanda bir cenazenin geçen haftalarda bulunması üzerine savcılığa yeniden başvuruda bulundu. Başvurularında TOKİ konutlarının yapımının durdurulmasını talep eden aileler, alanda cenaze aranmasını talep etti. Savcılık ailelerin dilekçelerine henüz cevap vermezken, TOKİ konutları için başlatılan çalışma ise devam ediyor. 

‘KIZIMIN MEZARINI GÖRMEK İSTİYORUM’

Çocuklarının cenazelerine ulaşamadıkları için tepkili ve acılı olan aileler, her gün cenazelerinin bulunması umuduyla yaşıyor. Ramazan Bayramı nedeniyle birçok kişinin yaşamını yitiren yakınlarının mezarını ziyaret ettiğini dile getiren Hacer Aslan’ın annesi Hezne Aslan, tek dileğinin kızının mezarını yapmak olduğunu söyledi. Sürekli döktüğü gözyaşlarını akıtacağı bir mezar taşı aradığını vurgulayan Aslan, yetkililerden biran önce cenazeyi bulmalarını istedi. (Şırnak/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'li Feleknas Uca:Tutuklamalar KCK operasyonlarının devamı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...