25 Haziran 2017 13:18

Makina Mühendisleri: LPG’li araçlar denetimsiz hale geldi

Makina Mühendisleri Odası, yönetmelik değişikliğiyle LPG'li araçların denetimsiz hale getirildiğini, bunun kazalara yol açacağı uyarısında bulundu.

Paylaş

Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar,  araçların LPG/CNG’ye dönüştürülmesi işlemi sırasında alınan raporlarla ilgili yapılan yönetmelik değişikliğiyle  LPG'li araçların denetimsiz hale getirildiğini, bunun da kazalara yol açacağı uyarısında bulundu.

“Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te yapılan değişiklikle araçların muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak için Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standartları Enstitüsüne (TSE) başvurulması zorunluluğu kaldırıldı. Yönetmelik değişikliğiyle ilgili yazılı basın açıklaması yayınlayan Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Türkiye'de yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG’ye dönüştürülmesi işlemi tümüyle denetimsiz hale getirilerek, firmaların inisiyatifine bırakıldığını belirtti.

Çakar kamusal denetimin  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eliyle ortadan kaldırıldığının altını çizerek, “Araçların LPG’ ye ilk dönüşümüne ilişkin Montaj Tespit Raporu piyasada serbestçe düzenlenebildiğinden ve Gaz Sızdırmazlık Raporu uygulaması tamamen kaldırıldığında standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun yaratacak ve LPG kaynaklı kazalara sebebiyet vereceklerdir” uyarısında bulundu. Çakar, denetimlerin  firmaların inisiyatifine bırakılmasının yanlış olduğunu kaydederek, “Bu uygulama ile ülkeye yasa dışı yollardan LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak, tekniğine uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşulları artacak, yetkili mühendis istihdamı azalacak, sektörde disiplinsizlik, denetimsizlik ve kontrolsüzlük had safhaya ulaşacaktır” dedi.

RAPORLAR HAYATİ ÖNEMDE

Çakar, araçların LPG’ye ilk dönüşümüne ilişkin düzenlenen Montaj Tespit Raporu ve Gaz Sızdırmazlık Raporu'nun araçlarda hayati önemde olduğunu ifade ederek, “Standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun yaratacak ve kazalara sebebiyet verecektir” diye dikkat çekti. Bakanlığı konu hakkında uyaran Çakar, “Bu yönetmelik değişikliğini; sektörün düzenlenmesi ve denetimi konusunda yıllardır çalışan, LPG-CNG sektörünün güvenli ve büyüyen bir sektör olmasını sağlayan odamızın görüşüne başvurmadan yapmış ve yaptığı değişikliklerle kamu sağlığını hiçe sayarak ciddi kazalara yol açacağını bilmelidir” dedi.

Çakar açıklamasında,  LPG'li araçlarda kamusal denetimin olmadığı süreçleri örnek vererek, “1995–1998 yılları arasında yaklaşık 300 bin araç LPG’ ye dönüştürülmüştür. Mühendis istihdam etmeyen, dönüşüm firmalarında çalışan elemanların eğitilerek belgelendirilmediği standart dışı malzemenin kullanıldığı ve projesiz dönüştürülen araçlar; günümüzde olduğu gibi o dönemde de kamu vicdanını yaralayan birçok ölümlü kazaya neden olmuştur” hatırlatmasında bulundu. (Ankara/ EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'da temizlik işçilerinin grevi sürüyor

SONRAKİ HABER

Münih’de ırkçılığa karşı miting ve insan zinciri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa