25 Haziran 2017 01:07

Veysi Kaynak: Türkiye, yan gelip yatma yeri değildir

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak sosyal yardım alanların verilen işi kabul etmemesi halinde yardım kesileceğini söyledi. 

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca 'Sosyal Yardım Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle yardım alanların istihdama yönlendirileceğini ve bu kişilerin verilen işi iki kez reddedebileceğini söyleyerke "Üçüncü teklifte de 'Ben bu işte çalışmam' dediği taktirde bütün sosyal yardımları kesilecek. Türkiye yan gelip yatma yeri değildir. Türkiye, çalışma yeridir, üretme yeridir" dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın, geleneksel hale getirdiği iftar ve ödül töreninin 15'incisi Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirdi. 

'TSK, KATAR'DA BARIŞ İÇİN VAR OLACAK'

Törende konuşan Veysi Kaynak, Katar'a ambargo uygulayan ülkelerin bu ülkeden Türkiye'nin askeri üssünün kapatması talebine tepki gösterdi. Kaynak, şunları söyledi:

"Katar'a ambargo uygulayan ülkeler 13 maddelik şartlar öne sürdüler Katar'a karşı. Maddenin bir ney, size anlamlı gelmiyor mu? Türkiye'nin Katar'da zaten mevcut olan üssünün kapatılması, yeni üs kurulmasının da engellenmesi, bu anlaşmanın iptali. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tamamının bayramlarını tebrik ediyorum. Afganistan'da barış için var, Aden Körfezi'ne barış için var, Bosna'da barış için var, Somali'de, dünyanın birçok yerinde barış için var Türk Silahlı Kuvvetleri ve Katar'da da o bölgenin barışını tesisi etmek için var olacak. Orada 8-10 bin kilometre öteden gelmiş bir devletin 10 binden fazla askeriyle, uçağıyla, her şeyiyle, ağır silahlarıyla bir askeri üssü olmasına hiç mi itirazı olmayacak malum İslam devletlerinin, Suudi Arabistan'ın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Mısır'ın? Ama Türkiye'nin, bir başka Müslüman ülkenin askerlerinin orada üs kurmasına, Katar'la aralarında problemin çözümü için bu üssü kaldırma şartı koyacaklar. O sebeple hadiseler çok önemli, oyun büyük ama Allah'ın izniyle bütün bunların altından kalkacak kabiliyet de, kararlılık da bizler tarafından eksiksiz yerine getirilmektedir."

'İŞİ KABUL ETMEYENİN YARDIMI KESİLECEK'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Sosyal Yardımlar Yönetmeliği'nde ciddi bir değişikliğe gittiğini kaydeden Veysi Kaynak, şöyle devam etti:

"Sosyal yardım almanın şartları yeniden belirlendi. Bu şartlar içerisinde eğer çalışma çağındaysa, eğer işgörebilir haldeyse ve sosyal yardım alıyorsa, İŞKUR'a kaydolacak, yine İŞKUR'a kayıtlı istihdam için talepte bulunan işverenin orada bir iş teklif edilecek. Sınırları çizildi. Aynı ilçe merkezinde ya da büyükşehir içerisindeyse iki vasıtayla ulaşabileceği mesafelere bir iş teklif edilecek. 'Ben bu işi beğenmiyorum' olabilir, ikincisi 'O da bana uygun değil' olabilir. Üçüncü teklifte de 'Ben bu işte çalışmam' dediği taktirde bütün sosyal yardımları kesilecek. Türkiye yan gelip yatma yeri değildir. Türkiye, çalışma, üretme yeridir. Çünkü Türkiye sadece 786 bin kilometrekareyle değil, dünyanın bütün mazlum coğrafyalarıyla, bütün mağdurlarıyla bir büyük yükün altındadır." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Efrin sınırına obüs sevkiyatı

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...