24 Haziran 2017 19:17

10 Ekim anmasında polis şiddetine uğrayanlara bir de dava

Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenleri anmak isteyenlerin maruz kaldığı polis şiddeti yetmedi bir de dava açıldı.

Paylaş

Ankara'da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak istedikleri için polis saldırısına maruz kalanlara bir de dava açıldı.

Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, anmaya katılan 69 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etme”, “Görevi yaptırmamak için direnme” iddialarıyla hazırlanan iddianameyi kabul etti. İddianamede bu kadarına da pes dedirten bir detay da yer aldı. Polis saldırısı sırasında kamu malına zarar verildiğini öne süren savcılık, ancak zarar verenlerin tek tek tespit edilemediğini söyleyerek tüm sanıkların “Kamu malına zarar verme” suçundan ceza almasını istedi. 

NE OLMUŞTU?

10 Ekim Katliamı’nın birinci yıl dönümünde Gar çevresinde yaşamını yitirenler anısına bir dizi etkinlik düzenlenmek istendi. Ancak Ankara Valiliğinin eylem yasağını gerekçe gösteren polis Gar önünde anma etkinliği düzenlemek isteyen yurttaşlara, biber gazı ve plastik mermi saldırmıştı. Gün boyu Gar çevresi, Güvenpark ve Yüksel Caddesi çevresinde devam eden eylemlerde 74 kişi polis tarafından gözaltına alınmıştı.

OHAL’DE ANMA YASAK!

İddianamede, Ankara Valiliğinin OHAL kapsamında aldığı karara göre 10 Ekim 2016 tarihinde hiçbir toplantı yürüyüş ve gösteriye izin verilmediği belirtildi. İddianamede, polisin Gar önüne girmek isteyen yurttaşlara orantılı güç kullandığı savunulurken, gün boyu yurttaşların Gar çevresi, Güvenpark ve Yüksel Caddesi’nde yapmış oldukları eylemler de “yasa dışı” olarak değerlendirildi. İddianamede, 5 polisin hafif şekilde yaralandığı ve ayakta tedavi edildiği, iki polis aracında maddi hasar meydana geldiği, bir polis fotoğraf makinesinin kırıldığı belirtildi. İddianamede, çevreye ve kamu malına zarar veren kişilerin tek tek tespit edilemediğini belirten soruşturma savcısı, tüm sanıkların “kamu malına zarar” suçundan ceza almasını istedi. Mahkeme tarafından kabul edilen davanın ilk duruşması 30 Kasım’da görülecek. (Ankara/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu Gazeteci Tunca Öğreten'den mektup

SONRAKİ HABER

Tarsus'ta ‘Yeni cezaevine dayakla sevk’ iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...