11 Temmuz 2012 13:18

Hukukçular: Bu yasak yasal değil

DİYARBAKIR’da 14 Temmuzda düzenlemek istenen mitingin valilik tarafından yasaklanmasını değerlendiren hukukçular, valiliğin daha gerçekleşmemiş bir etkinliğe ilişkin kehanette bulunarak yasaklama kararı vermesinin hukuk dışı olduğunu belirttiler.Demokratik eylem ve etkinliklere ilişkin yasak kararının süreç ile bağlantılı olduğunu,

Hukukçular: Bu yasak yasal değil
Paylaş

DİYARBAKIR’da 14 Temmuzda düzenlemek istenen mitingin valilik tarafından yasaklanmasını değerlendiren hukukçular, valiliğin daha gerçekleşmemiş bir etkinliğe ilişkin kehanette bulunarak yasaklama kararı vermesinin hukuk dışı olduğunu belirttiler.

Demokratik eylem ve etkinliklere ilişkin yasak kararının süreç ile bağlantılı olduğunu, söyleyen Avukat Mesut Beştaş, halkın refleksinin önüne geçmek için miting ve benzeri kitlesel etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Valilerin bu tür kararları merkezi hükümetlerle bağlantılı olarak aldığını söyleyen Beştaş, “Olmamış bir etkinliğin ‘şu olacak’ diyerek yasaklamaya kalkmak hukukun özüne aykırı. Yasaklama kararının hukuk açısından yerinde olmadığı açıktır. Yasaklama kararları yasal değildir” dedi.
Avukat Semra Balyan ise Diyarbakır Valiliğinin BDP tarafından düzenlenmek istenen etkinliklere izin vermediğini belirterek, yasaklama kararının sadece ihtimal ve olasılıklara dayandığını söyledi. Balyan, “Bu kararın hukuka tamamen aykırı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yasağın çeşitli toplumsal olaylara, çatışmalara yol açabileceğine dikkat çeken Balyan, yaşanacak olumsuzluklardan yetkililerin sorumlu olacağını söyledi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Halepçe û Roboski’ sahnelendi

SONRAKİ HABER

Çöken inşaatta yaralanan 1 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...