24 Haziran 2017 11:12

Sultan Kayhan: Muhafazakar Parti ırkçıları güçlendirdi

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Sultan Kayhan; 'Muhafazakar Moderat Parti'nin İsveç Demokratları'na el uzatması ırkçı partiyi güçlendirdi'

Paylaş

İsveç'teki Türkiye kökenli vekil Sultan Kayhan, ırkçılığı normalleştirmenin demokrasi için büyük tehlike yarattığı uyarısında bulundu.

Bu yılın Mart ayında Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden (SAP)  boşalan milletvekilliğine  yedek listede  1. sırada bulunan Sultan Kayhan getirildi.

Konya’nın  Kulu ilçesinden  1970’li yıllarda İsveç’e gelen  emekçi bir ailenin çocuğu olan Kayhan,   siyasal bilimler ve iktisat eğitimi gördü.

Parlamento Sosyal Komisyonu'nda partisini temsil eden Kayhan'la siyasete katılış sürecini, parlamentodaki çalışmalarını, entegrasyon ve ırkçılık gibi gündemde olan konuları konuştuk.

Kayhan, siyasete çok küçük yaşlardan beri ilgi duyduğunu, farklı derneklerde demokrasi, eşitlik ve insan hakları üzerine  çalıştıktan sonra Sosyal Demokrat İşçi Partisine üye olduğunu söyledi.

Parlamento Sosyal Komisyonu’nda halk sağlığı, çocuk ve yaşlıların bakım ve sağlığı konularında çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Kayhan, aynı zamanda  eşitlik ve güçlü bir refah  sisteminin gerçekleşmesi için çaba gösterdiğine de dikkat çekti.

KADIN GÖÇMENLER ARASINDA İŞSİZLİK AZALDI

Kayhan, entegrasyonun gerçekleşmesi için herkese aynı ve eşit imkanların tanınması gerektiği, bu gerçekleştiği takdirde göçmenlerin İsveç toplumuna entegrasyonunun kolaylaşacağı görüşünde.

Göçmenlerin homejen bir grup olmadığına farklı etnik köken, kültür ve sınıflardan geldiklerine dikkat  çeken Kayhan, “İsveç'te göçmenlerin büyük bir bölümünü işçi sınıfı kategorisinde , çalışma ve yaşam koşulları daha zor. Eğitim düzeyi daha düşük olan göçmenler için işsizlik  büyük bir sorun” şeklinde konuştu.

Son 2 yıl içinde hükümetin ve belediyelerin aldığı önlemler sayesinde göçmenler, özellikle de kadın göçmenler arasında işsizliğin azaldığını söyleyen Kayhan, bunda göçmen kadınların çabalarının da önemli bir rol oynadığına vurgu yaptı.

KRİMİNALİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN EŞİTLİK SAĞLANMALI

Kayhan'ın toplumda ve gençler arasında kriminalitenin arttığı yolundaki görüşlere katılmıyor. Medyanın verdiği resmin tersine suç işleyenlerin sayılarının azaldığını söyleyen Kayhan, soygun, yaralama ve cinayet gibi ağır suçlarda artış görüldüğü için toplumda kriminalitenin arttığı yargısının oluştuğuna dikkat çekti.

Gençler arasındaki çeteleşme ve kriminalitenin azaltılması ve giderek tamamen ortadan kaldırılması için gençleri suça iten nedenlerin ortadan kaldırılması için refah toplumunun tüm kurumlarıyla birlikte işlemesi ve gerçek anlamda eşitliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Suç işlediikten sonra cezasını çeken gençlerin topluma kazanılmaları ve rehabilite edilmelerinin önemine dikkat çeken Kayhan, ”Öncelikle herkese iş sağlamak gerekir. Çocuklara iyi bir eğitim ortamı yaratmak ve ailelerde sorunları varsa çözümüne yardımcı olmak gerekir” dedi.

MUHAFAZAKAR PARTİNİN YANLIŞ TAKTİĞİ IRKÇILARI GÜÇLENDİRDİ

Irkçılık ve yabancı düşmanı İsveç Demokratları'nın uzun süre oylarını artıramamasına rağmen Moderat (Muhafazakar) Parti'nin İsveç Demokratları ile  işbirliği yapabileceklerini açıklamasından sonra ırkçı partiye verilen desteğin arttığına dikkat çeken Kayhan, “Moderat Parti'nin liderinin seçtiği bu taktik onlar için büyük bir hata oldu. Kendi tabanı buna tepki gösterdi ve seçmenlerinden bir böümü de İsveç Demokratlara kaydı. Onlara el uzatarak görüşlerini normalleştirmek bence demokrasi adına çok tehlikeli” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç Demokratları'nın güç kazanmalarının bir diğer nedeninin de siyasetçiler ve diğer partilere güvenini kaybedenlerin popülist söylemlerde bulunanlara yönelmeleri olduğunu söyleyen Kayhan, aynı gelişmelerin ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde de yaşandığına dikkat çekti.

GÖÇMENLER SANDIK BAŞINA GİTMELİ

İsveç'te çok sayıda Türkiyelinin bulunduğunu ancak bunların bir kısmının  politikaya ilgisiz kaldıklarını gözlemlediğini söyleyen Kayhan, “Yabancılar ve Türkiyeliler arasında oy kullanma oranı düşük. Seçimlerde sandık başına gitmeleri ve iradelerini sandığa yansıtmaları gerekir” diyerek Türkiyelilere seçimlere katılmaları çağrısı yaptı.

IRKÇI İSVEÇ DEMOKRATLARI İKİNCİ BÜYÜK PARTİ

Bundan 3 gün önce yapılan bir kamuoyu yoklamasının sonuçları, 2014 yılında % 12,9 oranında alan İsveç Demokratları'nın tırmanışa geçerek Moderat Parti'yi solladığını ve  % 18,2 oranı ile İsveç'in ikinci büyük partisi haline geldiğini gösterdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana Alevi Platformu Adalet Çadırı'nı ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Kaz Dağı’nın yeni kabusu: Kısacık altın madeni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...