24 Haziran 2017 04:11

Türk Metal, MESS sözleşmesi için anket dağıttı

Türk Metal Sedikası, MESS'le yapılacak 2017 TİS öncesi, üyeleriyle anket yaptı.

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

TÜRK-İŞ’e bağlı Türk Metal Sendikası, MESS’le yapılacak 2017 grup toplu iş sözleşmesi öncesi, taslak için üyeleriyle anket yaptı. Anketteki soruları yanıtlayarak sendikaya veren işçiler ise taslağın işçinin onayını almadan patrona sunulmamasını istiyor.

Türk Metal’in MESS grup sözleşmesine dahil olduğu fabrikalarda çalışan üyelerine dağıttığı ankette, işçilere toplusözleşmedeki en önemli beklenti soruldu. Bu sorunun seçeneklerini, “Daha fazla ücret, iş güvencesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, çalışma saatlerinin azalması ve sosyal kültürel imkanların çoğaltılması” oluşturdu.

İşyerinde karşılaşılan en önemli sorunun sorulduğu soruda ise işçilere “Ücretler düşük, çalışma koşulları kötü, çalışma saatleri fazla, ücretler zamanında ödenmiyor, iş güvencesi yok” seçenekleri sunuldu. İşçilerin önceki toplusözleşmeden memnun olup olmadıkları sorusu da ankette yer aldı. 

Yeni sözleşme taslağı bölümünde ise seçenekleri “1, 2, 3 yıl ve süre önemli değil” şeklinde olan sözleşme süresinin kaç yıl olması sorusu yer aldı. Ücret zammının altışar ay ve yıllık olmak üzere nasıl uygulanması gerektiği sorulan ankette, işçilerin ücret zammında “Yüzdeli, seyyanen, yüzdeli+seyyanen, seyyanen+kıdem zammı, yüzdeli+kıdem zammı” seçeneklerinden hangisini tercih ettikleri sorusu da yöneltildi. 
Ücretlere ne kadar zam istendiği sorusunda ise 6 aylık dönem için, “300 TL, 400 TL, 500 TL, 600 TL ve üzeri” seçenekleri sunulurken, 1 yıllık dönem için, “600 TL, 700 TL, 800 TL, 900 TL ve üzeri” seçenekleri sunuldu.

Zam oranı beklentisi sorusunda ise seçenekler 6 aylık dönem için yüzde 6-8 ile yüzde 14 ve üzeri arasında oldu. Zammın yıllık olması halinde sorusunun seçenekleri ise yüzde 11-12 ile yüzde 19 ve üzeri arasındaydı. 

Sosyal yardımlardaki zam beklentisinde ise “Ücret zammıyla aynı oranda ve ücret zammından daha yüksek bir oranda” seçeneklerinin yanında, “Artırılmasa da olur” seçeneği yer aldı.

Anketteki soruları yanıtlamaya başlayan işçiler, anket sonucu hazırlanacak taslağın, işçinin onayını almadan patrona sunulmamasını, gerekirse fabrikalarda sandık kurulmasını istiyor. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da çadır nöbeti: Okulda, iş yerinde adalet istiyoruz

SONRAKİ HABER

Macron, Avrupa’nın ve neoliberalizmin umudu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa