23 Haziran 2017 19:57

Köprünün yükü vatandaşın sırtında

Devlet liderlerinin büyük şovlarla açtığı köprülerin özel şirketlere ihale ile verilerek kota uygulanmasının maliyeti vatandaştan çıkarılıyor.

Paylaş

Geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı saldırısının ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyük bir şovla açtığı Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ve geçiş ücretleri tartışılmaya devam ediliyor.

Köprü, geçiş ücretleri ile yatırım biçimi ve ihale edilen şirkete kota garantisi verilmesi dolayısıyla birçok sorunla açıldı. Devlet tarafından garanti edilen kotaya ulaşılamadı ve devreye Hazine ödemesi sokuldu. Yani köprünün maliyetini şirkete halk ödemeye başladı ve 1 yıldır aralıksız ödüyor. 

Konuyu gündeme taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, köprünün açılmasının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen, işletmeci şirkete verilen günlük 40 bin geçiş garantisinin hiçbir zaman sağlanamadığını söyledi. Yarkadaş, yapılan indirimlere rağmen sayının; bırakın 40 bini, 15 bin rakamına bile ulaşamadığını söyledi. 

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünkü kura göre 19 dolara yani 65 TL’ye geçen araç için devlet, işletmeci firmaya araç başına 75 TL (21 dolar) hasılat garantisi ödüyor. Bu hesapla köprüden geçiş ücretinin 140 TL olması gerekir. Bakanın dediği gibi geçseniz de geçmeseniz de bu parayı ödeyeceksiniz. Yaptığımız hesaplamalara göre köprünün açıldığı tarihten geçen bir yıllık süre zarfında vatandaşa maliyeti 2 milyar TL civarında. 

BAYRAMDA DA ÜCRETLİ 

Ulaştırma Bakanlığı’nın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün bayram boyunca ücretsiz olacağını açıkladığını söyleyen Yarkadaş, 3.köprü (YSS), Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli bayramda da ücretli olacak. Zarar o kadar büyük ki işletmeci firmayla anlaşıp vatandaşın bayramda ücretsiz geçiş yapması bile sağlanamadı. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

AB Delegasyonu ve 16 ülke temsilcisinden Af Örgütü’ne destek

SONRAKİ HABER

Adana'da öldürülen Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu'yu anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa