23 Haziran 2017 19:10

AB Delegasyonu ve 16 ülke temsilcisinden Af Örgütü’ne destek

AB Delegasyonu ve 16 ülke temsilcisi, Uluslararası Af Örgütünü ziyaret etti, tutuklanan Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç ile dayanışma mesajı verdi.

Paylaş

Avrupa Birliği Delegasyonu ve 16 ülkenin Türkiye’deki temsilcilerinden oluşan bir heyet Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’ne ziyarette bulunarak, 9 Haziran’da tutuklanan Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç ile dayanışma mesajı verdi.

Görüşme sırasında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser, Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener ve Uluslararası Sekretarya Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, Uluslararası Af Örgütü’nün yürüttüğü çalışmalar ve kampanyalar hakkında heyete bilgi verdi. 

Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Kanada temsilcilerinin de yer aldığı heyet adına söz alan Danimarka’nın İstanbul Başkonsolosu Jesper Kamp, “Uluslararası Af Örgütü’ne, insan hakları ve ifade özgürlüğü gibi temsil ettiği değerlere desteğimizi göstermek ve dayanışmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan temsilciler Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’deki çalışmalarının önemini vurgulayarak, Taner Kılıç’ın tutuklanmasından endişe duyduklarını ve konuyla ilgili gelişmeleri de yakından takip edeceklerini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser ise ziyaretlerinden ve göstermekte oldukları destekten dolayı temsilcilere teşekkür ederek, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’deki çalışmalarının ve kampanyalarının aralıksız süreceğini belirtti.  

NE OLMUŞTU?

2014 yılından bu yana Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Taner Kılıç, 6 Haziran’da gözaltına alındıktan sonra 9 Haziran’da tutuklanmıştı

Taner Kılıç’ın gözaltına alınması ve ardından da tutuklanması uluslararası kamuoyunda geniş bir yankı uyandırarak, ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği, Almanya İnsan Hakları Sorumlusu, Danimarka Dışişleri Bakanı’nın yanı sıra çok sayıda uluslararası ve ulusal insan hakları kuruluşları tarafından kınandı.

Heyette yer alan diplomatik temsilcilikler: AB Türkiye Delegasyonu, ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Kanada, Lüksemburg, Norveç. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri şeker işçisine yüzde 29.5 zam

SONRAKİ HABER

Batıkent'te 16 köpeği zehirleyen 3 kişi için 10'ar yıl hapis ve tutuklama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...