23 Haziran 2017 18:56

Kayseri şeker işçisine yüzde 29.5 zam

Kayseri Şeker fabrikasında sendikalı 1020 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme ile ücretlere yüzde 29.5 oranında zam yapıldı. 

Paylaş

Kayseri Şeker Fabrikası AŞ ile Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) arasında 26 Nisan 2017 tarihinde başlayan 27’nci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yasal süre içerisinde olmak üzere tüm maddeler üzerinde 21 Haziran 2017 tarihinde uzlaşma sağlanarak imza altına alındı. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ülkemizin çok çeşitli problemleri var çalışanlarımızın, çalışma hayatımızın problemleri var, sektörümüzün problemleri var, çiftçimizin problemleri var biz, pancar üreticileriyle, yöneticilerimizle, çalışanlarla beraber bu sektörü ayakta tutmak mecburiyetimiz var. Kayseri Şeker fabrikamızın ortalama ücretlerine baktığımızda, bugün yönetim kurulunun hakikaten fevkalade ince çalışmasıyla verebileceklerinin en azami noktasını verdiklerini düşünüyorum ve sektörün bu sıkıntılı zamanında böyle bir toplusözleşmeye imza koymaktan da çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim.”

‘PATRON ŞİRKETİ DEĞİL’

Fabrikanın sahibi Kayseri Pancar Kooperatifinin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, müzakereyi yürütenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şöyle dedi: “Burası bir patron şirketi değil. Biz buranın emanetçisiyiz. Bundan sonra da gerek sizlerin, gerekse çiftçimizin göstermiş olduğu tavır ve güvenden dolayı daha fazlasını yapma azim ve kararlılığındayız. Çünkü buna ihtiyaç var. Kayseri Şeker fabrikasının daha yükselmesi lazım. O nedenle biz işlerimizi bundan sonra da ilk günkü heyecanla yürütme azmindeyiz. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Yol arkadaşımız sizler ve çiftçilerimizdir.”

İmzalanan toplusözleşmeyle, 1020 işçinin ücretlerine 2 yıl için ortalama yüzde 29.5 oranında zam yapıldığı açıklandı. (Kayseri/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yurt dışındaki Kürtler de referandumda oy kullanabilecek

SONRAKİ HABER

AB Delegasyonu ve 16 ülke temsilcisinden Af Örgütü’ne destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...