23 Haziran 2017 17:34

Altan kardeşlerin ve Ilıcak'ın ‘darbe’ davasında tahliye yok

Gazeteci Ahmet Altan ve Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı 'darbe' davasında tahliye çıkmadı.

Paylaş

Gazeteci Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Mehmet Altan ile Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin yargılandığı “15 Temmuz darbe girişimine iştirak” davasında ara karar verildi. Tüm tahliye taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 19 Eylül 2017’ye erteledi. Duruşmada savunma yapan Avukat Veysel Ok “Dünya tarihinde başka hiçkimse söylemediği sözler üzerinden darbecilikle suçlanmamıştır. Her iki müvekkil için de beraat ve tahliye talep ediyorum” dedi.

‘SAVCI ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR’

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi, 26. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmanın 5. günü görüldü. saat 10.40’ta başlayan duruşmada ilk olarak Altanların Avukatı Veysel Ok savunma yaptı.

İddianamede yer alan suçlamalara değinen Ok, “Savcı müvekkillerin FETÖ’ye süreklilik arz eden eylemleriyle yardım ettiğini öne sürüyor. Bir algı yaratmaya çalışıyor. Soruşturmayı başlatan ihbar e-mailini bile iddianameye koymayı unutan bir savcı söz konusu. Savcılık polisin gönderdiği beş yazı, bir tv programı dışında hiç delil toplamadan polis fezlekesini iddianame diye sunmuştur. Basın Yasası, Anayasa ve AİHS’den bîhaber polisler savcının önüne söz, yazı, haber dışında bir delil koymamıştır. Yasaları bilmesi gereken savcı ise polisin getirdiği söz, yazı, haber dışında herhangi bir delil bulmadan iddianameyi yazmıştır” diye konuştu.

‘ALTANLARIN TELEFONLARI YILLARCA DİNLENDİ’

“Bu iddianameyle müvekkillerin dünya görüşleri, fikirleri, ifadeleri yargılanmaktadır” diyen Ok suçlamalara yanıt verdi: “İddianame diye tarif edilen bu metin hukuka aylırı delillerle güçlendirilmeye çalışılmıştır. Bu davada AİHM yerleşik kararlarını göz önüne almadan karar verirseniz Türkiye bir kez daha mahkum olacaktır. AİHM müvekkillerin durumuyla ilgili olarak hükümete soru sorduğunu bize tebliğ etti. Yani mahkemenin eli kulağında.

Gazeteciler ellerine ulaşan ve doğruluğuna kanaat getirdikleri darbe planı belgelerini yayınlamakla yükümlü değil midir? Ahmet Altan ve Mehmet Altan telefonları yıllarca dinlendi. O konuşmaların içeriklerinden tek bir suç unsuru bulunmamıştır. 5 yıl önceki, 9 yıl önceki üç beş telefon nasıl olur da üçer kez ağırlaştırılmış müebbet için delil oluşturabilir? Konuşulan insanlar o dönemde kriminalize olmamış, Ekrem Dumanlı gibi devletin muteber saydığı, iktidarla yakın ilişkili kişiler.”

 

‘TAHLİYE VE BERAAT TALEP EDİYORUM’

“Dünya tarihinde başka hiç kimse söylemediği sözler üzerinden darbecilikle suçlanmamıştır” diyen Ok, “Darbeye teşebbüs suçlaması TCK 312’de “elverişli vasıta” öngörüyor. Elverişli vasıta söz, yazı, haber değildir. Her iki müvekkil için de beraat ve tahliye talep ediyorum” ifadeleri ile savunmasını noktaladı.

Veysel Ok’un ardından Altanların avukatlarından Ferat Çağıl, Nazlı Ilıcak’ın avukatlarından Nebi Mürsel İnce savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme tahliye taleplerini değrlendirmek için ara verdi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan heyet, sanıkların tahliye taleplerini reddetti. Davanın bir sonraki duruşması 19 Eylül’de görülecek.

GAZETECİLERE YÖNELİK İLK ‘DARBE’ DAVASI

Altanlar ve Ilıcak’la birlikte 14 kişinin daha yargılandığı dava gazetecilerin 15 Temmuz darbe girişimine “iştirak etmekle” suçlandıkları ilk dava olma niteliği taşıyor.

Davada Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DAVADA 17 KİŞİ YARGILANIYOR

Davada Altan kardeşler ve Ilıcak’a ek olarak Ekrem Dumanlı, Emrullah Uslu, Tuncay Opçin, Abdülkerim Balcı, Şemseddin Efe, Osman Özsoy, Faruk Kardıç, Fevzi Yazıcı, Mehmet Kamış, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek, Bülent Keneş, Ali Çolak ve Tibet Murat Sanlıman sanık olarak yargılanıyor.

Altanlar ve Ilıcak’la birlikte Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek tutuklu olarak yargılanırken Tibet Murat Sanlıman ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Geri kalan 10 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Paketten sızan kimyasal 2 işçiyi etkiledi

SONRAKİ HABER

TMSF 8 medya kuruluşunun varlıklarını satışa çıkardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...