23 Haziran 2017 16:58

Antep'teki 'Açık alanda etkinlik yasağı'nda çifte standart

Gaziantep Valiliğinin OHAL kapsamında ilan ettiği ve aylardır süren 'Açık alanda etkinlik yasağı'na rağmen İHH çadırının kurulu olması tepki çekiyor.

Paylaş

Gaziantep Valiliği, OHAL kapsamında aylardır süren açık alan yasaklarını 1 ay daha uzattığını ilan etti. Son yapılan açıklama, aylardır geçerli olan yasağa rağmen bir aydır Yeşilsu Meydanı'nda açık olan İHH çadırının yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Valilikten yapılan duyuruda "Genel asayiş ve kamu düzeninin korunması amacıyla 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m ve 14/c maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c maddesi gereğince 25 Haziran 2017-25 Temmuz 2017 tarihleri arasında açık alanlarda yapılacak 'Açık Yer Toplantısı, Basın Açıklaması, Stant Kurma, İmza Kampanyası, Bildiri Dağıtma, Pankart Asma, Çadır Kurma, Oturma Eylemi vb.' etkinlikler Valiliğimizce alınan  22/06/2017 tarih ve 2028 sayılı olur ile YASAKLANMIŞTIR" ifadeleri yer aldı.

İHH ÇADIRI YASAK KAPSAMINA GİRMEDİ

Valilik tarafından yapılan son yasak ilanına kadar olan sürede de aynı kapsamda yasakların geçerli olmasına rağmen Yeşilsu Meydanı'nda açılan İHH çadırına herhangi bir müdahale olmaması tepkiye neden oldu. Ramazan ayı boyunca Belediyeler aracılığıyla düzenlenen açık hava etkinliklerini de hatırlatan Antepli vatandaşlar tepkilerini şu sözlerle dile getirdiler: Her yasak ilanında 'güvenlik sorunu' diyorlar ama bazı etkinliklerde bunu sorun etmiyorlar. Bir aydır şehrin ortasında İHH çadır kurmuş, kimse 'yasak' demiyor.

Konuya dair görüşlerini sorduğumuz ilde faaliyet yürüten kitle örgütü temsilcileri de "OHAL yasakları kapsamında sayılan kimi faaliyetlerin birilerine izin verilmeyip birilerine serbest olması düşündürücü. Antep'te aylardır her türlü basın açıklaması, stant kurma, imza toplama gibi açık alan etkinlikleri bizler için yasaklanmışken nasıl oluyor da İHH bir ay boyunca çadır kurabiliyor? O zaman yasakların kimler için geçerli olacağı da belirtilsin" sözleriyle tepkilerini dile getirdiler. (Antep/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bayram için Suriye’ye geçenlerin sayısı 118 bini aştı

SONRAKİ HABER

 İstanbul'dan kaçış başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...