23 Haziran 2017 16:47

Ankara Barosu: Suriyeli sığınmacılara saldırılar yaşanabilir

Ankara Barosu Mülteci Hakları Kurulu bir açıklama yayınlayarak Suriyeli mültecilere yönelik provokasyonlara karşı uyardı.

Paylaş

Ankara Barosu Mülteci Hakları Kurulu geçtiğimiz yıl temmuz ayında Ankara’da yaşayan Suriyeli sığınmacılara yönelik gerçekleşen saldırıların benzerlerinin yaşanmaması için uyardı. Olayın yıl dönümünde benzeri olayların yaşanabileceğine dair bölgede çalışan sivil toplum örgütlerinin kendilerini bilgilendirdiği belirtilerek gerekli önlemlerin alınması istendi. 

Ankara Barosu Mülteci Hakları Kurulu Suriyeli mültecilere yönelik provokasyonlara karşı uyardı. Yapılan yazılı açıklamada geçtiğimiz yıl 16 Temmuz 2016 tarihinde Siteler Bölgesinde yaşayan Suriyeli sığınmacılara karşı gerçekleşen saldırılar hatırlatılarak saldırının yıl dönümünde benzer saldırıların yaşanabileceğine dair bölgede çalışan sivil toplum örgütlerinden kendilerine bilgi verildiği belirtildi. Açıklamada geçtiğimiz yıl, sivil toplum örgütlerinin uyarılarına rağmen kolluk kuvvetlerinin tedbir almaması nedeniyle saldırıların göz göre göre gerçekleştiği ifade edilerek önlem alınması istendi. 

‘SOSYAL MEDYADA GERÇEK DIŞI PAYLAŞIMLAR VAR’

Açıklamada, geçtiğimiz yıl yaşanan olayların başlangıcının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iki kişi arasında yaşanan ve bıçakla yaralamayla sonuçlanan bir kavganın fotoğraflarının sosyal medya üzerinden gerçeğe aykırı şekilde "Suriyeliler arkadaşımızı bıçakladı, biz de onları buradan göndereceğiz, bunu onların yanına bırakmayacağız" başlığı ile yayınlanmasına dayandığı ifade edildi. Gerçek dışı paylaşımlar sonucu bölgede yaşayan Suriyeli esnafın dükkanlarının kurşunlanarak yağma edildiği ve evlerinin camlarının kırıldığı belirtildi. Olayın yıl dönümünde benzeri saldırıların yaşanabileceğinin bilgisinin sivil toplum örgütleri tarafından kendilerine verildiği belirtilen açıklamada, güvenlik güçlerine benzer olayların yaşanmaması için önlem alınması konusunda çağrıda bulunuldu. Açıklamada, herkesin can ve mal güvenliğinin devletin güvencesi altında olduğu vurgulanarak 6-7 Eylül olaylarına benzer vahim durumların Suriyeli sığınmacılara karşı yaşanmasına müsaade edilmemesi istendi.

‘HERKESİN BİR GÜN MÜLTECİ OLMA RİSKİ VAR’

Halka da çağrı yapan kurul, yükselen ırkçı ve yabancı düşmanlığı içeren söylemlere karşı sağduyulu olunması ve halkı galeyan amaçlı gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi istendi. Bu tür gerçek dışı haberlerle suç işlemeye teşvik eden kişilerin yetkililere bildirilmesi istenilen açıklamada “Unutulmamalıdır ki mültecilik tarih kadar eski bir olgudur ve dünya üzerinde yaşayan her insanın bir gün mülteci olma riski bulunmaktadır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Enis Berberoğlu'nun avukatından AYM'ye bireysel başvuru

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...