23 Haziran 2017 14:19

Sağlık örgütleri: Sur’da salgın hastalıklar görülebilir

Diyarbakır'daki Sağlık meslek örgütleri ve sendikalar bir açıklama yaparak Sur'da yaşanabilecek sağlık sorunları ile ilgili uyarıda bulundu.

Paylaş

Diyarbakır Tabip Odası, SES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası ve Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi yaptıkları ortak açıklamada Sur’da yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekti. 

Kurumlar adına açıklamayı okuyan SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Gönül Adıbelli, Sur’daki tarihi dokuyu ve sosyokültürel yapıyı yok sayan bir anlayışla yıkımın yapıldığını ifade ederek, “23 Mayıs’tan bu yana Lalebey ve Alipaşa Mahallelerinde kamusal alanlar ile tüm yaşam ve barınma alanlarında içme ve kullanma suyu kesilmiş, bu mahallelerde çöp toplanılmamakta ve ilaçlama yapılmamaktadır. Mahallede bidon, tanker, kap kacak gibi taşıma araçlarıyla su ihtiyacı karşılanılmaya çalışılmaktadır. Elektrik şebekelerinin kesilmesiyle de mahalle sakinleri akşam ve gece saatlerinde mum vb. aydınlatma araçlarıyla ihtiyaçlarını karşılamaktalar. Kullanma suyu nedeniyle özellikle çocuk, yaşlı kesimde ishal vakaları baş göstermiştir. Sur’da sağlıksızlığa yol açan koşullar ortadan kaldırılmaz ise salgın hastalıkların görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle yetkililer ve  Sur sakinleri arasında bir diyalog sağlanmalı, Sur’un tarihi ve demografik yapısı korunarak buradaki insanların iradelerine saygı duyularak yaşanan soruna acil çözüm üretilmelidir” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Londra Finsbury Park saldırganı 'terör'le yargılanacak

SONRAKİ HABER

Dersim'de 1 milyon yıl öncesine ait insan yaşamı bulguları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...