23 Haziran 2017 13:43

Eski eşini öldüren sanığa ‘haksız tahrik’ indirimi

Antalya'da eski eşini öldüren faile haksız tahrik indirimi yapıldı. Gerekçe ise eski eşin ‘senden sağlıklı bir erkekle yaşıyorum’ dediği iddiası.

Paylaş

Antalya'da eski eşi Özlem Özer'i hakaret ettiği gerekçesiyle öldüren, Seçkin Sarıkurtbay’a verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasına 'haksız tahrik' indirimi uygulanılarak 17,5 yıl hapis cezası verildi. 'Haksız tahrik' indiriminin gerekçesi ise Özer’in ‘senden sağlıklı bir erkekle yaşıyorum’ dediği iddiası.

Katil koca Sarıkurtbay hakkında Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Mahkemedeki savunmasında eski eşinin başka bir erkekle ilişkisi olduğunu iddia eden Sarıkurtbay, "Eski eşimin ilişkisi olan kişilerin bana zarar vermesinden korktuğum için gelirken aracıma olayda kullandığım silahı da aldım" dedi.

Sarıkurtbay, "Eski eşim, anneme hakaret etti. Çocukların nafakasını ödemediğimi söyleyip 'Hangi yüzle görmeye geldin' dedi. Çocuklarda darp izleri görmüştüm. Darp izlerini sorunca 'Çocuklarına para göndermiyorsun, bana izlerini soruyorsun' dedi. Kendisine 'Kiminle yaşamak istersen yaşa ama bana çocuklarımı ver' dedim. Bunun üzerine bana hakaret edip benden sağlıklı bir erkekle yaşadığını söyledi. Ağır küfürler etti. Dayanamadım. Aracımdaki tüfek aklıma geldi. Tüfeğin namlusunu tutarak kendisine çevirdi. 'Beni vuramazsın, halen beni çok seviyorsun' dedi. O sırada silah ateş aldı. Özlem bankın üzerinde yığıldı. Tüfeği bankın üzerine bırakıp eşimin başını düşmesin diye dizimin üzerine koydum. Tampon yapıp kanamayı durdurmak istedim. Bir taraftan da ambulans çağırmak için seslendim" diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Hüseyin K. adlı kişiyle ilişki yaşadığı iddia edilen maktulün sanığa incitici ve saygınlığını sarsacak hakaret ve beyanlarda bulunduğu gerekçesiyle verilecek cezada 'haksız tahrik' indirimi yapılmasını talep etti. Davanın 6'ncı Duruşmasında kararını veren mahkeme, sanığı eşini kasten öldürmek suçundan önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum etti. 'Haksız tahrik' indirimiyle verilen cezayı önce 21 yıla indiren mahkeme, takdir indirimiyle bu cezayı da 17 yıl 6 ay hapse düşürdü. Mahkeme heyeti, sanığı olayda kullandığı silah nedeniyle de 1 yıl 3 ay hapis ve 1500 lira adli para cezasına çarptırdı. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mor Gabriel'in Diyanet'e devredilmesine dava açılıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan Berlin Konferansı öncesi konuşuyor: Ateşkes ihtiraslara kurban edilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...