Topbaş: Şemsi Paşa Camii’nde çatlak falan yok 

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar'daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi'ndeki çatlakların kazıklar nedeniyle olmadığını, çatlakların eski olduğunu söyledi.

23 Haziran 2017 12:25
Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye personeli ve vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, Üsküdar’da bulunan ve Mimar Sinan’ın inşa ettiği Şemsi Ahmet Paşa camisinin avlu duvarlarında meydana gelen çatlaklara ilişkin açıklamada bulundu.

‘BAHÇE DUVARLARINDA DAHA ÖNCE OLAN ÇATLAKLAR VAR’

Şemsi Ahmet Paşa camisinin İstanbul'daki güzel eserlerden biri olduğunu söyleyen Topbaş, “Üsküdar sahilinden Harem’e doğru sahil boyunca yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğun rahat bir hale getirilmesi açısından İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından bir çalışma yapıldı. Bu çalışma Koruma Kurulu tarafından da onaylanmış, proje haline getirilmiş. Denize bir miktar kazıklar çakılmak suretiyle Şemsi Paşa Cami’nin önüne sirayet eden bir noktada yol genişletilmesi düşünülmüş. Şemsi Paşa Camii’nin içerisinde çatlak falan yok. Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli. Bu kazık çakma ile etkilenme değil” dedi.

‘BİZZAT BEN KALEME ALARAK DÜZENLEME YAPTIM’

Kazıklama işleminin kısmen yapılmış olmasına rağmen projenin bu kısmının iptal edildiğini, diğer kısımların ise devam edeceğini belirten Topbaş, “Kazıklar kısmen çakılmış olmasına rağmen Şemsi Paşa caminin önüne dolgu yapılmadan, diğer taraflar devam edecek. Ön bölümü bizzat ben kendim kaleme alarak düzenleme yaptım. Şu an kısmen çakılmış olan kazıkların cami önündekilerin kesilmek suretiyle orası dolgu yapılmayacak, orasını pas geçeceğiz. Kazıklar sökülmeyecek, kesilecek, sökme işlemi esnasında sıkıntı yaşanabilir. Yürüyüş bandı olacak ama diğer taraflardaki uygulama devam edecek. Önemli eserler, dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim” diye konuştu. 

MİMARLAR ODASI: KÜLLİYEDE CİDDİ HASAR OLUŞTU

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ise avlu duvarlarında çatlaklar oluşan Cami için açıklama yapmıştı. Üsküdar Meydan ve sahil yolu projesi ile ilgili olarak 6 ay önce uyarıda bulunduklarını belirten Mimarlar Odası yetkilileri, Şemsi Paşa Külliyesi'ne zarar veren sorumlular hakkında gerekli işlemlerin derhal başlatılmasını istemişti. 

 

MİMAR SİNAN'IN ESERİ  

Şemsi Paşa Camii diğer adıyla “Kuşkonmaz Camii”, Üsküdar’da Şemsi Paşa Caddesinde yer alıyor. Üsküdar sahilinin hemen kıyısında yer alan camii, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Eylem yapan engelli yurttaşa özel güvenlik ve polis şiddeti

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa