Enis Berberoğlu cezaevinden çıkarak cenazeye katıldı

Tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'ya kayınpederi Murat Aydın'ın cenazesine katılması için 1 gün izin verildi, Berberoğlu cezaevinden çıktı.

23 Haziran 2017 12:23
Paylaş

Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunun CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'ya kayınpederi Murat Aydın'ın cezanesine katılabilmesi için izin verildi. Berberoğlu cezaevinden çıkarılarak cenazeye götürüldü.

Berberoğlu'nun  kayınpederi Murat Aydın dün vefat etti. Avukatı Murat Ergün mahkemeye başvurarak Berberoğlu'nun cenaze törenine katılabilmesi için izin istedi. Avukatın talebini değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu'ya cenaze izni verilmesini kararlaştırdı. 

Karar üzerine CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, akşam üstü Maltepe Cezaevi'nden çıktı. Geniş güvenlik önlemleri altında cezaevinden minibüs ile çıkarılan Berberoğlu cenaze törenin yapılacağı Gaziosmanpaşa'ya götürüldü. 

CHP’Lİ VEKİLLER YOĞUN GÜVENLİĞE TEPKİ GÖSTERDİ

Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürlüğü'nün karşısında yer alan camide erken saatlerden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. Camii çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen, Milletvekilleri Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu gibi isimler camiye gelerek taziyelerini sundu. Polisin aldığı güvenlik tedbirlerine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Pasaportunda tedbir yoktu. Sırf laf olur diye seyahatlere gitmedi. Bu kadar hassasiyet gösteren bir insana bu ne güvenlik" diyerek tepki gösterdi. Benzer tepkiyi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gösterdi. Tanrıkulu, Türkiye bu tabloyu da görüyor. Cezaevinde bir milletvekili kayınpederinin cenazesine gelecek. Bu önlemleri keşke başka yerlerde alsalardı, yurttaşlarımız yaşamını yitirmeseydi" dedi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş polisin olağanüstü önlemini eleştirerek, " TOMA'lar, zırhlı araçlar, çevik kuvvet polisleri, Allah aşkına ne oluyor? Kimi kimden koruyorsunuz " diye sordu.

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu babasının çok şahane bir insan olduğunu söyleyerek, "Ata'nın yolunda, Cumhuriyet öğretmeni. Çok güzel de gençler yetiştirdi" dedi... Oya Berberoğlu eşiyle cezaevinde ilk kez bugün görüşeceğini söyleyip, "Kaderde burada buluşmak varmış" dedi.

EŞİ VE KIZIYLA POLİS KORDONU ALTINDA KUÇAKLAŞTI

Enis Berberoğlu'nun kayınpederi Murat Aydın'ın cenazesi İkindi namazı öncesi camiye getirildi. CHPliler tarafından taşınan cenaze musalla taşına konuldu. Bir süre sonra Enis Berberoğlu'nu taşıyan cezaevi aracı geniş güvenlik önlemleri altında Camiye geldi. Berberoğlu yine geniş güvenlik önlemleri altında cezaevi aracından indirildi. Aracın arkasına götürülen Berberoğlu bir süre burada bekledi. Bu sıradan yanına gitmek isteyen CHP milletvekilleri ile polis arasında sözlü tartışma yaşandı. Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu da polis barikatını güçlükle aşabildi. Berberoğlu çifti polis çemberi altında kucaklaştı. Enis Berberoğlu kızıyla da yine burada buluştu. Yanına eşi ve kızını alan Berberoğlu CHP milletvekillerinin eşliğinde ve geniş bir polis koridorunda camiye girdi. 

AÇIKLAMA YAPTI

Basın mensuplarının yoğun ilgisi karşısında cenazeye uygun davranmak gerektiğini söyleyen Enis Berberoğlu kısa bir açıklama yaptı. Kendi açıklamasını kendisi organize eden ve basın mensuplarının tamamının hazır olmasını bekleyen Berberoğlu şunları söyledi: Bakanlıkların çok hızlı çalışması sayesinde, ailemin acısını paylaşmak üzere, cenazeye yetiştim. Çok üzgünüm. Murat Aydın Köy Enstitüsü mezunu, yıllarca öğretmenlik yapmış bir aydınlık savaşçısıydı. Kendisi bana Oya'yı hediye etti. Ben de ona bir torun vererek bir ölçüde karşılığını verdim. Durumum malum. Burası bir cenaze. Buna uygun davranmamız gerekiyor. Siyaset konuşmak istemiyorum. Sadece, benim gibiler için adalet uğruna yollara düşenlere çok minnettarım, çok teşekkür ederim. 

TABUTU OMUZLADI

Berberoğlu açıklamasının ardından cenazenin başına giderek dua etti. Cenaze namazı için en önde saf tutan Berberoğlu namazın ardından tabutu ilk omuzlayan kişiler arasında yer aldı. Geldiği gibi yine geniş güvenlik önlemleri altında cezaevi aracına binen Berberoğlu kendisini alkışlayanlara el salladı. Murat Aydın'ın cenazesi toprağa verilmek üzere Sarıyer Kilyos Mezarlığı'na götürüldü. Enis Berberoğlu'nu taşıyan cezaevi arıcı da mezarlığa geçti.  

TEKRAR ÖZEL İZİNLE ÇIKTI  

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, cenaze töreninin ertesi günü, jandarma ekiplerinin nezaretinde kayınpederi Murat Aydın'ın evine getirildi. 

Berberoğlu kayınpederinin cenazesine katılmış, cenaze töreninin ardından tekrar Maltepe Cezaevi'ne götürülmüştü. Ertesi gün de özel izinle cezaevinden çıkartıldı ve kayınpederinin Gaziosmanpaşa Yeni Mahalledeki evine getirildi. Burada yakınları ile birlikte taziyeleri kabul etti. Polisin ve jandarma ekiplerinin ziyaret sırasında sokakta yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bolu Dağı'nda bayram tatili yoğunluğu

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa