23 Haziran 2017 11:07

DAY-MER Festivali’nde seçimler değerlendirildi

Londra’da DAY-MER'in düzenlediği 28. Kültür ve Sanat Festivali'nde seçim sonuçları değerlendirildi.

Paylaş

Arif BEKTAŞ 
LONDRA

Londra’da 28. kez Kültür ve Sanat Festivali düzenleyen Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER), sendikacı, politikacı ve gazetecilerden oluşan konuşmacılarla seçim sonuçlarını değerlendirdi. Perşembe akşamı Londra Toplum Merkezi’nde yapılan toplantıya çok sayıda dinleyici katıldı.

“Seçimler ve bir sonraki adım” konulu panele, Morning Star Editörü Ben Chacko, Ulusal Öğretmenler Sendikası (NUT) Başkanı Louise Regan, Kamu İşçileri Sendikası (PCS) Genel Sekreter yardımcısı Chris Baugh, Savaş Karşıtı Koalisyon kurucularından ve yöneticisi Lindsey German ve DAY-MER Sekreteri Oktay Şahbaz katıldı.

‘KEMER SIKMA POLİTİKALARI TOPLUMU DERİNDEN ETKİLİYOR’

İlk sözü alan Şahbaz, son bir kaç ayda zor zamanlardan geçildiğini, Manchester, Londra Köprüsü ve Finsbury Park terör saldırılarının yanı sıra Grenfell binası yangını meydana geldiğini ve bunların hepsinde de hükümetin ve yetkililerin güvenlik zaafının açık olduğunu söyledi. Bu tartışmalar ve gündemle seçime gidildiğini kaydeden Şahbaz, kemer sıkma politikalarının toplumu derinden etkilediğini söyledi. Başbakan May’in daha da güçlenmek için seçime gittiğini ve seçimden başarısız çıktığını belirten Şahbaz, daha ilerici bir seçim manifestosu ile halkın karşısına çıkan Jeremy Corbyn’e halkın destek verdiğini söyledi.

‘SAVAŞ VE NÜKLEER SİLAH POLİTİKASI KABUL EDİLEMEZ’

Daha sonra söz alan Savaş Karşıtı Koalisyon yöneticisi Lindsey German, demokrasinin 5 yılda bir yapılan seçimlerle ifade edilmesin doğru olmadığını, asıl demokrasinin işçilerin getireceği demokrasi olduğunu söyledi. İşçi Partisi içindeki sağcıların daha iyi çalışması sonucu Jeremy Corbyn’in seçimi kazanabileceğini söyleyen German, işçilerin kendi emekleriyle yarattığı zenginliklerin patronların elinden alınması gerektiğini belirtti. Bir soru üzerine German, İşçi Partisi ve Corbyn’in savaş ve nükleer silahlanma konusunda kendisini de üzdüğünü ve bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. German, hükümetteki çoğunluğunu kaybeden Başbakan May’in ise istifa etmesinin söz konusu olabileceğini belirtti.

‘SENDİKALAR MÜCADELEYİ YÜKSELTMELİ’

İşçilerin mücadelesiyle yaşanabilir bir sistemin mümkün olacağını söyleyen Kamu İşçileri Sendikası (PCS) Genel Sekreter Yardımcısı Chris Baugh ise, medyanın ve parti içindeki sağcıların karalama kampanyalarına rağmen, seçim bildirgesindeki taleplerden dolayı halkın büyük ilgisini çeken Corbyn ve grubunun başarılı bir seçim geçirdiklerini söyledi. Baugh, Corbyn ve öne sürdükleri düşüncelerin başarılı olabilmesi için sendikaların mücadeleyi daha da yükseltmesi gerektiğini belirtti.

‘CORBYN İKTİDAR OLSA DA HEMEN SOSYALİZM GELMEZ’

Morning Star Editörü Ben Chacko ise konuşmasında, Corbyn’in “Azınlık Değil Çoğunluk İçin” sloganının halk yığınları ve işçiler tarafından olumlu karşılandığını ve Muhafazakar Parti’nin para gücüyle, İşçi Partisi’nin de halk gücüyle seçim çalışması yaptığını söyledi. 

Bir soru üzerine Chacko, Corbyn’le “Hemen yarın sosyalizm gelmez elbette. Ama bu konuda onu zorlayabiliriz. Bunun tek yolu; işçilerin ve sendikaların daha fazla örgütlenip, olası bir Corbyn hükümetini sosyalist bir programa sahip olması için zorlamalıdır” dedi. 1970’lerdeki işçi haklarının tek tek alındığı bir periodun, Corbyn’in bu manifestosu ile bunun sonlandırılabileceğini söyleyen Chacko, DAY-MER gibi kurumların toplumlarımızın örgütlenmesinde önemli bir rol oynadığının da altını çizdi.

EĞİTİMİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ GÜNDEMDE

Ulusal Öğretmenler Sendikası (NUT) Başkanı Louise Regan da yaptığı konuşmada, eğitim alanına yapılan yoğun saldırılardan sonra ailelerin örgütlendiğini ve eğitim alanındaki sorunların giderek kaygı verici duruma geldiğini söyledi. Regan, eğitimin özelleştirilmesinin de gündemde olduğunu belirterek, bu saldırıların kaynağı olan Muhafazakar Parti’nin iktidarına son vermenin önemli olacağını söyledi.

FESTİVAL DEVAM EDİYOR

14 Haziran’da yapılan resepsiyon ve Enfield’de açılan, mültecileri konu alan fotoğraf sergisi ile başlayan festival, bugün yapılacak gençlik şenliği ile devam edecek. 24 Haziran’da çocuk şenliği, 28 Haziran’da Sinema gününün ardından, 30 Haziran’da Yazar Aydın Çubukçu, Sanatçı Mehmet Ali Alabora ve Akademisyen Naif Bezwan’ın konuşmacı olduğu “Kültür Sanatın ve Aydınların Demokrasi Mücadelesindeki Rolü” konulu panelle devam edilecek. DAY-MER 28. Kültür Sanat Festivali, Clissold Park’ta 2 Temmuz’da yapılacak Park Şenliği ile sona erecek.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da bayramda ulaşım yüzde 50 indirimli

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa